Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Mobil Güneş Pili Sulama Makinesi için girişimci aranıyor

Mobil Güneş Pili Sulama Makinesi için girişimci aranıyor

GAPTEAM mühendisleri tarafından 2007 yılından beri sürdürülen çalışmalar sonucunda tasarlanan ve bir demir atölyesinde geliştirilen Mobil Güneş Pili Sulama Makinesi, değişik konumdaki arazilere kolaylıkla transfer edilebiliyor.
Geçtiğimiz şubat ayında Türk Standartları Enstitüsünce patent alan, mart ayında Uluslararası Konya Tarım Fuarı’nda görücüye çıkan, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da incelediği ve konuşmasında yer verdiği makinenin seri üretimi için çalışmalar yürütülüyor.
GAPTEAM Müdürü İbrahim Halil Çetiner, Antalya’da gerçekleşen G-20 Zirvesi’nin en önemli konularından birinin Kyoto Protokolü çerçevesinde görüşülen yenilenebilir enerji olduğunu hatırlattı.
Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde güneşli gün sayısının fazla olması dolayısıyla 5 yıldan bu yana güneş enerjisi üzerine çalıştıklarını anlatan Çetiner, “Bu bölgede güneşli gün sayısının 300 günden fazla olması ve özellikle tarımsal sulamada geçtiğimiz yıllarda elektrik probleminin yaşanması, kurumuzu tarımsal sulamada daha çok güneş enerjisine yöneltti” dedi.
TÜBİTAK ile çalışma yaparak mobil ve güneş ışınlarını takip edebilen bir makine tasarladıklarını belirten Çetiner, makinenin yurt dışındaki incelemelerinin tamamlanmasının ardından patentini aldıklarını kaydetti.
Makinenin birçok özelliğe sahip olduğunu vurgulayan Çetiner, şöyle devam etti:
“Mobil olmasının yanında önemli özelliği güneşi bir ay çiçeği gibi takip etmesi. Yani sabah gün doğuşundan öğlen güneşin en etkin olduğu zamana ve akşam güneş batana kadar güneşi takip edebilen bir özelliğe sahip. Bu özelliğiyle dünyada benzeri yok ve bu özellik dolayısıyla patent aldı. Arazi başında elektrik maliyetinin yüksek oluşu ve sık sık elektrik kesintilerinin yaşanması büyük verim kayıplarına neden oluyor. Bu makine sayesinde makineyi traktörle tarlanın başına kadar getirebiliyorsunuz ve kuyudan sulama suyu elde edebiliyorsunuz. Bu şekilde hem doğal bir kaynak kullanılmış oluyor hem de elektrik kesintilerinde çiftçimiz zarara uğramamış oluyor.”
Makinenin patent hakkını bir firmaya satmayı düşündüklerini belirten Çetiner, makineyi satışa çıkararak yaygınlaşmasını sağlamayı hedeflediklerini bildirdi.
Çetiner, “İlk prototip olduğu için biraz maliyeti yüksek ama firmalar tarafından üretime geçerse maliyeti daha düşük olacak. Bu yönüyle de bu makinenin yaygınlaşması için artık seri üretime geçmesini arzu ediyoruz. Bu makinelere de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yüzde 50’ye kadar hibe desteği sağlamaktadır. Bu hibe desteğiyle daha çok yaygınlaşmış olacak” diye konuştu.

Etiketler