Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Murat Kurum: 100 bin kişiye istihdam sağlanacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sıfır Atık Projesi kapsamında pilot ilçe olan Kızılcahamam'da sokak sağlıklaştırma, kentsel dönüşüm ve projeye ilişkin çalışmaları inceledi. Kurum, "2023 yılına kadar tüm Türkiye'de sıfır atık uygulamasını yaygınlaştıracağız ve bu çerçevede yıllık 20 milyar lira tasarruf 100 bin kişiye de doğrudan istihdam sağlamış olacağız." ifadelerini kullandı.

Murat Kurum: 100 bin kişiye istihdam sağlanacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kızılcahamam 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi’ne giderek, yetkililerden bilgi alıp gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.

YILLIK 20 MİLYAR TASARRUF HEDEFİ

Emine Erdoğan ile merkezin açılışını önümüzdeki günlerde gerçekleştireceklerini ifade eden Kurum, “2023 yılına kadar tüm Türkiye’de sıfır atık uygulamasını yaygınlaştıracağız ve bu çerçevede yıllık 20 milyar lira tasarruf 100 bin kişiye de doğrudan istihdam sağlamış olacağız.” dedi.

Merkezde haftada 11 ton atığın geri dönüştürüldüğü bilgisini veren Kurum, “Kızılcahamamımızı bir turizm cenneti, turizm destinasyonu haline getirecek,  çevreye, doğaya uyumlu, atığını ayrıştıran veya hiçbir atık üretmeyen bir kasaba haline getirecek adımları kararlı bir şekilde atacağız. Kızılcahamam, Ankara’nın marka ilçesi haline gelip, inşallah vatandaşımızla birlikte bu çalışmayı sergileyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

KIZILCAHAMAM’DA YENİ SONDAJ ÇALIŞMASI 

Bakan Murat Kurum, ilçeye yapılan yeni sondaj çalışmasına ilişkin de şu bilgileri verdi:

“Termal turizm noktasında Kızılcahamam’ı çok daha yukarı çekecek adımlar atacağımızı ifade etmiştik. Yeni bir sondaj kuyusu açtık. 750 metreden saniyede 66 litre, 77 derecede bir termal su kaynağı bulundu. Bu kaynaktan hem ilçedeki vatandaşlarımız hem de turizm tesislerimiz faydalanacak. Bu çerçevede sularından, doğal güzelliklerinden faydalandığımız Kızılcahamamımız, bir taraftan da termal turizmin Ankara’daki önemli merkezlerinden biri haline gelecek.”

Kaynak : AA