Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Öğrenim kredisi alabilirsiniz ne demek? KYK öğrenim kredisi geri ödemesi ne kadar?

KYK burs ve kredisi başvuruları bugün belli oldu. Kredi Yurtlar Kurumu burs başvuru sonuçları KYK’nın web sitesinde erişime açıldı. Bazı öğrencilerde burs bazılarında ise öğrenim kredisi çıkmaktadır. Sonuçlara göz atan öğrenciler, “öğrenim kredisi alabilirsiniz” sonucu ile karşılaştıklarında ne demek olduğunu araştırmaya başladı. Peki, Öğrenim kredisi alabilirsiniz ne demek? KYK öğrenim kredisi geri ödemesi ne kadar?

Öğrenim kredisi alabilirsiniz ne demek? KYK öğrenim kredisi geri ödemesi ne kadar?

On binlerce öğrencinin merakla beklediği KYK burs ve kredi sonuçları açıklandı. KYK burs başvuru sonuçları için kimlik belgeleri ya da e-devlet ile kyk.gov.tr adresinden sorgulama yapabilirsiniz. Sonuçları inceleyen öğrenciler, “öğrenim kredisi alabilirsiniz” ifadesiyle karşılaşınca, konuyla ilgili detayları araştırmaya başladı. Bu ifadenin ne demek olduğunu öğrenen öğrenciler ikinci olarak KYK öğrenim kredisi geri ödemesi ne kadar? sorusunun cevabını merak ediyor. Peki, Öğrenim kredisi alabilirsiniz ne demek? KYK öğrenim kredisi geri ödemesi ne kadar?

ÖĞRENİM KREDİSİ NE DEMEK?

Yüksek öğrenim gören T.C. vatandaşı öğrencileri maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenimi süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır.Öğrenim kredisi borcu; öğrenciye normal öğrenimi süresince verilen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak, hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.

ÖĞRENİM KREDİSİ ALABİLİRSİNİZ NE DEMEK?

KYK burs ve kredi başvuruları sorugusu ile karşımıza çıkan “Öğrenim Kredisi Alabilirsiniz” ifadesi kendisine burs çıkmayan öğrencilere öğrenim kredisi çıktığı anlamına gelir. Öğrenim kredisi öğrenciye geri ödemeli olarak yapılan destek oluyor. Öğrenim kredisi ile ilgili detaylar aşağıda sıralanıyor.

KYK öğrenim kredisi geri ödemesi ne kadar

KYK ÖĞRENİM KREDİSİ GERİ ÖDEMESİ NE KADAR?

Önlisans, lisans öğrencilere veya ara vererek Master-Doktora öğrenimi yapan öğrenciler borçlarını; öğrenim gördüğü öğretim kurumunun normal öğrenim süresinin bitiminden itibaren iki yıl sonraki aydan başlamak üzere,

Lisans öğreniminden sonra öğrenimine ara vermeden master öğrenimine devam eden öğrenciler, borçlarını lisans öğreniminin bitiminden itibaren dört yıl sonraki aydan başlamak üzere,

Lisans ve/veya master öğreniminden sonra, öğrenimine ara vermeden doktora öğrenimine devam eden öğrenciler, borçlarını doktora öğreniminin normal öğrenim süresinin bitiminden itibaren iki yıl sonraki aydan başlamak üzere,

Kredi aldığı sürenin yarısı kadar sürede ve üçer aylık dönemler halinde ödemek zorundadırlar.

Devam ettiği öğretim kurumunu değiştiren öğrencilerin öğrenim sürelerinin bitiş ve borçlarının tahsilat başlangıç tarihi yeni öğretim kurumlarının normal öğrenim süresine göre hesap edilir.

Kurumdan öğrenim kredisi alan öğrencilerin borcu, öğrenim kredilerinin verildiği tarihten öğrenim süresinin bitimine kadar geçen sürede veya herhangi bir sebeple kredisinin kesildiği tarihe kadar öğrenim kredisi olarak verilen miktarlara, Devlet İstatistik Enstitüsünün toptan eşya fiyat endeksindeki artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesi suretiyle tespit edilir.

Endeks uygulanmasına, kredi borçlarının geri ödenmesine ve taksitlendirilmesine ilişkin esas ve usulleri belirlemeye, öğrencilerin borçlarından birinci fıkraya göre hesaplanan endeks artışından ilave edilen miktarın % 50 sine kadar indirim yapmaya Yönetim Kurulu yetkilidir.

İndirim uygulandıktan sonra öğrencilerin ödeyecekleri bakiye kredi borcu, öğrencilerin eğitimi süresince Kurumdan aldığı toplam kredi miktarının 3 katını geçemez.

2019 KYK bursu ne zaman yatacak? KYK bursu ne kadar?

KYK taahhütname onaylama nasıl yapılır? E-devlet ile KYK taahhütname onaylama işlemi

KYK burs başvuru sonuçları açıklandı! 2019 KYK burs başvuru sonuçları nasıl öğrenilir?