Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Rus turistler yerine Avrupalı turistler mi geliyor?

Rus turistler yerine Avrupalı turistler mi geliyor?

Vizesiz Avrupa Projesi ve Türkiye’yi Tanıtım Platformu’nun Kurucu Başkanı Mehmet Okumuş, vize uygulamasının tamamen kaldırılması ve yapılacak tanıtım çalışmalarıyla Avrupa Birliği’nden (AB) Türkiye’ye gelen turist sayısında artış olacağını belirterek, “AB ile vizelerin tamamen kaldırılmasıyla son günlerde Rusya ile yaşanan olaylar dolayısıyla azalması beklenen Rus turistlerin yerini Avrupalı turistler dolduracaktır. Bu doğrultuda Türkiye’nin turizm gelirlerinde yıllık ortalama 15-20 milyar avroluk artış gözlenebilir” dedi.
Okumuş, Türkiye’nin ve Türk vatandaşlarının, haksız vize uygulaması nedeniyle 33 yıldır çok büyük ekonomik ve sosyal zararlara uğradığını ifade etti. Türkiye’nin yıllık 130 milyar avroluk dış ticaret hacmi ile AB’nin altıncı büyük ticari ortağı olduğunu anlatan Okumuş, “Vize engelinin tamamen kaldırılması halinde bu rakam; ithalat, ihracat, turizm ve taşımacılık gibi sektörlerdeki gelirlerin artışıyla 5 yıllık sürede 250-300 milyar avroya kolayca ulaşabilecek” ifadelerini kullandı.
Okumuş, bütün masraflarıyla bir kişinin AB ülkelerine vize için yaptığı masrafın ortalama 250-300 avroyu bulduğunu belirterek, “Türkiye’den yılda ortalama 1 milyon kişi AB ülkelerine vize başvurusunda bulunuyor. Yalnızca vize başvuru ücret ve diğer masrafların toplamının Türk vatandaşlarına yıllık maliyeti yaklaşık 300 milyon avro” değerlendirmesinde bulundu.
Okumuş, vize uygulamasının kaldırılmasıyla AB’den Türkiye’ye gelen turist sayısında da artış olacağını ve harcama düzeyi yüksek turist kitlesinin Türkiye’ye çekileceğini kaydederek, turizm sektörünün rekabet gücünün tanıtım, pazarlama gibi unsurlarla artmasıyla Türkiye’ye gelen Avrupalı turist sayısında önemli artış olacağını belirtti.

Etiketler