Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sakarya yerli otomobil üretimine talip

Sakarya yerli otomobil üretimine talip

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, “Sakarya, yerli otomobil üretiminde üs olmak istiyor. Bakanlar Kurulumuz Karasu ile Kaynarca arasındaki çok büyük bir alanı bu işler için endüstri bölgesi ilan etti. Yerli otomobil açısından da en uygun yerin orası olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın AA Editör Masası’nda kamuoyuyla paylaştığı yerli otomobilin prototipinin kamuflajlı görüntüsüne ilişkin görüşlerini açıklayan Üstün, Türkiye’nin her alanda millileştiğini ve özüne döndüğünü bildirdi.

Üstün, “Sakarya’da milli tren projesi yapılıyor. Milli tank, Sakarya’da dizayn edildi. Milli helikopterden tutun da insansız hava aracına ve eğitim uçağımıza kadar hepsini bir bir yapıyoruz. Şimdi sıra milli otomobile geldi” diye konuştu. 

Yerli otomobil konusunda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının uzun zamandır çalıştığını hatırlatan Üstün, şöyle devam etti:

“Aslında bunu başlangıçta özel sektör eliyle yapılmasını arzu etti. Ama bir baba yiğit çıkmadı. Ar-Ge’sinin önemli bir kısmını Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız yürütüyor. Bugünlerde de test sürüşlerini yapıyor. Adım adım proje ilerliyor. Sakarya, yerli otomobil üretiminde üs olmak istiyor. Bakanlar Kurulumuz Karasu ile Kaynarca arasındaki çok büyük bir alanı bu işler için endüstri bölgesi ilan etti.  Yerli otomobil açısından da en uygun yerin orası olduğunu düşünüyoruz. Değişik ülkelerden Türkiye’de yatırım yapmak isteyen yabancı ve yerli yatırımcılara bundan sonra otomobil üreteceklerse de öncelikle teklif verilecek alan Karasu’da,  Bakanlar Kurulunca tahsis edilen alan olacaktır.”

Üstün, söz konusu bölgede bir liman inşaatı olduğuna da işaret ederek, bir yıl içinde inşaatın tamamlanacağını dile getirdi. Otomobil ihracatında en büyük sorunun liman bulmak olduğuna işaret eden Üstün, “Sakarya’da liman yapılırsa, üretim üssü olan kent liman avantajını iyi değerlendirdiğinde yatırımcı için büyük bir avantaj olacak. Toyota fabrikası dünyanın bir çok yerinde zarar ederken Sakarya’da fabrikamızda yüksek karlar ediyor. Temel sebeplerinden biri nitelikli ve kaliteli iş gücünün Sakarya’da olmasıdır. Bu anlamda Sakarya yerli üretim açısından en uygun il diye düşünüyorum” ifadesini kullandı.

Etiketler