Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Siyasi istikrar tüketici güvenini uçurdu

Siyasi istikrar tüketici güvenini uçurdu

Siyasi istikrarın yeniden tesis edilmesiyle kasımda tüketici güven endeksi bir önceki aya göre yüzde 22,9 artarak, tarihinin en yüksek artışını gösterdi.

AA muhabirinin TÜİK verilerinden derlediği bilgiye göre, kasım ayında tüketici güven endeksi bir önceki aya göre yüzde 22,9 artışla tüm zamanların en hızlı yükselişini gösterdi. Tüketici güven endeksi kasımda 77,1 ile yaklaşık 1,5 yılın en yükseğine ulaştı. Ekim ayında endeks 62,8 düzeyindeydi.

7 Haziran seçimleri sonrasında hiçbir partinin tek başına hükümeti kuracak çoğunluğu elde edememesi ve sonrasında koalisyon görüşmelerinin sonuçsuz kalması tüketicileri ve iş dünyasını daha ihtiyatlı davranmaya yöneltti. Böylece hem tüketim hem de yatırım planları ötelendi. 1 Kasım seçiminde AK Parti’nin tek başına güçlü bir hükümet kuracak çoğunluğu elde etmesi ekonomik ve siyasi alanda istikrarın yeniden canlanmasını sağladı.

Erken seçimin ardından 2 haftalık süreçte 4 bin 314 hane ile yapılan görüşmede elde edilen sonuçlar, tüketicilerin gelecek 12 aylık süreçte siyasi istikrar nedeniyle ekonomiye olan güvenin yükseldiğine işaret ediyor.

Tüketicilerin önünü göremediği zaman ilk olarak tüketim harcamalarını kıstığını ya da ertelediğini ifade eden analistler, yerli ve yabancı yatırımcıların ise güvenilir yatırım ortamlarının oluşmadığı durumlarda daha güvenilir piyasalara yöneldiğini kaydediyor.

Etiketler