Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Kısa Çalışma Ödeneği ne kadar olacak? Bakan Selçuk açıkladı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Kısa Çalışma Ödeneği'ne başvuruların yüzde 77'sinin 10 kişiden az çalışanı olan firmalar tarafından yapıldığını bildirdi. Selçuk "Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında bin 752 ile 4 bin 380 lira arasında bir desteği çalışanlarımıza sunacağız" dedi.

Kısa Çalışma Ödeneği ne kadar olacak? Bakan Selçuk açıkladı

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, TRT Haber canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunuyor.

Bakan Selçuk, “Koronavirüs haricinde de biz vatandaşlarımıza her daim dokunuyoruz. Vakıflara yaptığımız yardımı 180 milyona çıkardık, ilerleyen günlerde bunu daha da artıracağız. 2,3 milyon haneye biner lira ulaştırmayı hedefliyoruz.” dedi.

Selçuk’un açıklamalarından öne çıkan başlıklar ise şöyle;

Kısa çalışma ödeneği faaliyetin tamamen ya da kısmen durması döneminde devreye soktuğumuz bir program. İşsizlik sigorta fonu yüzde 2 işveren, yüzde 1 işçi ve yüzde 1 devlet ile oluşturulan bir fon. Buradan karşılanacak. Brüt yüzde 60 ödenecek. Ancak zaten bu nette yüzde 75. Yani çalışan yüzde 75’ini almış olacak. Bin 752 ile 4 bin 380 lira arasında gelir desteğini çalışanlarımıza sunmuş olacağız.

BAŞVURU ŞARTLARI KOLAYLAŞTI

Başvuru şartlarını da kolaylaştırdık. Belge sayılarını azalttık. 600 gün prim sayısını 400’e indirdik. Daha fazla çalışanımızın faydalanmasını sağladık. Belge sayısı çok az. Kategoride yer alan ruhsata tabii olduklarını göstermeleri yeterli. Hem İŞKUR’daki çalışma arkadaşlarımız hızlı bir şekilde dönmeye devam ediyor. Hem ekonomik direnç arttırmak hem de çalışanlarımıza destek sağlamak amacıyla yaptık.

SEKTÖR KISITLAMASI YOK

Sektör ayrımı ya da çalışan sayısı ayrımı yok. Kısa Çalışma Ödeneği’ne başvuruların yüzde 77’si 10 kişiden az çalışanı olan firmalarımız. Sektör ya da çalışan sayısı kısıtımız yok. Tüm firmalarımıza kısa çalışma ödeneğimize başvuralım.

3 ay boyunca başvurular geçerli olacak. Formda başlangıç ve bitiş tarihi var. Hangi sürenin dahil edilmesini istediklerini firmalarımız belirtiyor. 3 ay boyunca öyle bir zaman limitimiz yok.

HUZUR EVLERİNDE KONTROLLER ARTIRILDI

Sosyal yardımlarda vakıflara ödenen periyodik payları ilerleyen günlerde gerekirse artıracağız. 3. Faz ödemeleri talep bazlı olacak, başvuru alacağız.

Huzur evlerinde ve engelli bakım merkezlerinde çok sıkı önlemler aldık. Bakım personellerimiz yakın bir şekilde ilgileniyor. Ziyaretçi yasağı getirdik. Şu ana kadar tüm huzur evi ve bakım merkezlerimizde kontroller gerçekleştiriliyor.

İSTİHDAMI KORUYARAK ÜRETİME DEVAM EDİLECEK

Çalışma hayatında temel gayemiz hem çalışan hem de işverenimizi ve istihdamı korumak ve arttırmak. Bunun için kasa çalışma ödeneği, telafi sürecini 4 aya çıkardık. İstihdamı ve çalışanımızı korumak çok önemli. Birçok tedbir ve önlem açıkladık.

İşverenlerimizle konuştuğumuzda bu zorlu süreci beraber aşacağız diyorum. İstihdamı koruyarak üretimi devam ettirerek aşacağımıza inanıyorum.

Bu bir son dakika haberi.
Ayrıntılar Güncellenecek…