Son Dakika

Tanzim satışları başladı, market fiyatları düştü

Tanzim noktalarındaki uygun fiyatlı satışlar, İstanbul'daki zincir marketlerde sebze fiyatlarını düşürdü.

Tanzim satışları başladı, market fiyatları düştü AA

Sebze-meyvenin vatandaşa daha uygun fiyatlarla sunulması amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) kurduğu tanzim satış noktaları, zincir marketlerdeki sebze-meyve fiyatlarını aşağı çekti.

İBB tarafından önceki gün 34 ilçede 50 noktada başlayan tanzim satış noktalarına vatandaşların ilgisi sürüyor. Sebze-meyvede fiyat artışlarını önlemek amacıyla hayata geçirilen tanzim satış uygulaması kapsamında, kurulan çadır ve mobil araçlarda domates, biber, patates, patlıcan, salatalık, soğan ve ıspanak uygun fiyattan tüketici ile buluşuyor.

Tanzim noktalarındaki uygun fiyatlı satışların, İstanbul'daki zincir marketlerde sebze fiyatlarını aşağı çektiği görüldü. Zincir marketlerdeki sebze fiyatlarının tanzim satış noktalarındaki seviyeye geldiği dikkati çekti.

Tanzim satış noktaları ve zincir marketlerde domatesin kilosu 3 lira, patates 2 lira, patlıcan 4,5 lira, soğan 2 lira, biber 6 lira ve salatalık 4 liradan satışa sunuluyor.

Bu arada, söz konusu ürünler dışında ise marketlerdeki fiyatların değişmediği görüldü. 

BAZI MARKETLER BELLİ ÜRÜNLERE ALIM SINIRI GETİRDİ

Öte yandan, tanzim satış noktalarındaKİ 3 kilogramlık alım sınırının İstanbul'daki bazı zincir marketlerde de uygulandığı dikkati çekti.

Tanzim satış noktalarındaki ürünler, Tarım ve Orman Bakanlığı organizasyonuyla Tarım Kredi Kooperatifinden alınırken, zincir marketler ise sattığı ürünleriN temin ve tedarikini kendileri yapıyor.

2,5 AYLIK PLANLAMA

Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği (Tarım Kredi) Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, dün yaptığı açıklamada, 'Tanzim satışta 2,5 aylık planlamamız var. Örtüaltı üretimin yanı sıra açık alanlardaki ürünler de piyasaya girdiğinde fiyatlarda ürün bolluğundan kaynaklanan bir gevşeme olacak.' şeklinde konuşmuştu.

Kaynak: AA

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.