Son Dakika

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya: Sıkı duruşu koruyacağız

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, enflasyon dinamiklerinde ikna edici iyileşme gözleninceye kadar sıkı duruşun korunacağını belirterek, "Finansal istikrara katkı sağlayacak likidite adımları atılabilir." dedi.

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya: Sıkı duruşu koruyacağız

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nın konuşmasından satır başları:

"Enflasyon dinamiklerinde ikna edici iyileşme gözleninceye kadar sıkı duruşu koruyacağız.

Fiyat istikrarına yönelik kararlı duruş mevcut şartlarda dengeli büyümeyi destekler.

Mevcut şartlarda güçlü fiyat istikrarı odağımızın öngörülebilirliği artırarak finansal istikrarı desteklediğini değerlendiriyoruz.

Finansal istikrara katkı sağlayacak likidite adımları atılabilir. Bunların doğrudan para politikası duruşuna sinyal içeriği yok.

Fiyatlamalara dair öngörülebilirliğin artması, fonlama koşullarını iyileştirip vadeleri uzatarak, ekonominin sağlıklı bir patikada ilerlemesine katkıda bulunacaktır.

Ana eğilime dair göstergelerde ve fiyatlama davranışlarında kalıcı bir iyileşme görülmesi önemli. Burada bir defaya mahsus bir baz etkisini veya göreli fiyatlarda değişime yol açan dışsal bir maliyet unsurunu kastetmiyoruz.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.