Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Terör yüzünden kapanan sınır kapısı açıldı, esnafın yüzü güldü

Terör yüzünden kapanan sınır kapısı açıldı, esnafın yüzü güldü

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yaşanan terör olayları nedeniyle faaliyetleri geçici olarak durdurulan Kapıköy Sınır Kapısı, yeniden hizmete girdi. Kapının açılmasıyla kenti ziyaret etmesi beklenen İranlı turistler için hazırlık yapan esnaf, iş yerlerine turistleri çekebilmek için tabelalar astı.

Kapının yeniden açılması çok değerli

MÜSİAD Van Şube Başkanı Kerem Baynal, Kapıköy Sınır Kapısı’nın açılmasının kent ekonomisi için büyük önem taşıdığını anlattı.
Sınır kapılarının açık olmasının, ekonomik yönden moral değerlerini yükselttiğini vurgulayan Baynal, şöyle konuştu:
“Sınır kapılarının kapalı olması bizi psikolojik olarak müthiş bir moral bozukluğuna itiyordu. Kapıköy Sınır Kapısı’nın yeniden açılmasını, İran ile ekonomik ve turizm bağları açısından çok değerli buluyoruz. İlimizde ticaret negatife giderken, onun yerini dolduracak başka alternatif yok. Kenti besleyen farklı bir ekonomik gösterge yok. Esnaf perişan oluyor. Bu nedenle kapının yeniden açılması psikolojik olarak çok değerli. İlimize yeniden İranlı turistlerin gelmesini ve alışkanlıkların kentimize doğru yeniden kaymasını umuyoruz.”
Van Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halit Yakut da 2 aylık bir aradan sonra tekrar hizmete açılan Kapıköy Gümrük Kapısı’nın Van için büyük önem arz ettiğini belirtti.
Kapının Van’ın ekonomik kalkınmasında çok önemli bir yer tuttuğuna değinen Yakut, “Bunu kapının kapalı olduğu iki ayda daha iyi anlamış olduk. Kapının kapanması ile şehirde ekonomik canlılık sona ermiş, birçok tüccar ve esnafımız günü siftah yapmadan bitirmişlerdir. Turizm sektörü başta olmak üzere kentteki birçok iş kolu can çekişmiştir” diye konuştu.
Son iki yıldır özellikle İran’dan ülkeye gelen turistlerin Van ekonomisinde yarattığı katma değerin ortada olduğunu dile getiren Yakut, birçok esnafın İranlı turistler sayesinde ayakta durduğunu söyledi. Yakut, “Bu nedenle gümrük kapısının yeniden faaliyete geçmesi bu süreçte kentimizde umut kaynağı olmuştur. Bundan sonraki süreçte Kapıköy Gümrük Kapısı’nda modernizasyonun gerçekleştirilerek eksikliklerinin giderilmesini bekliyoruz” dedi.
Van Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği (VESOB) Başkanı Muhittin Aydemir ise Kapıköy Sınır Kapısı’nın Van esnafı için önemli bir ekonomik kaynak olduğunu kaydetti.

Etiketler