Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Türk Hava Yolları etkisi | Lufthansa rekabetten çekindi

Türk Hava Yolları etkisi | Lufthansa rekabetten çekindi

Alman Havayolu şirketi Lufthansa, Avrupa genelinde özellikle düşük maliyetli hava yolu şirketleri arasında artan rekabet sebebiyle bu yıl için kâr hedeflerini aşağı yönlü revize etti.

6 milyon euroluk düşüş

Daha önce, bu yıl için 2,4-3 milyar euro arasında faiz ve vergi öncesi kâr (FVÖK- EBIT) hedefleyen şirket, bunu 2-2,4 milyar euro arasına düşürdü. Avrupa’nın kısa mesafeli uçuş pazarındaki getirinin, pazar paylarını artırmak için önemli kayıpları kabul etmeye istekli taşıyıcıların neden olduğu sürekli kapasite artışlarından etkilendiğini belirtildiği açıklamada, “Bu, Network Airlines ve Eurowings’deki kâr üzerinde baskı oluşturuyor. Her ikisi de, karlılığı korumaya odaklanırken, aynı zamanda önde gelen pazar konumlarını aktif bir şekilde savunmaya devam edecek.” ifadesine yer verildi.

Borsada değer kaybetti

Lufthansa Grup, Avrupa pazarının bu yıl sonuna kadar zorlayıcı kalmasını beklendiğini de bildirdi. Öte yandan, revizyon açıklamasının ardından şirket hisseleri borsada yüzde 10’dan fazla değer yitirdi.

İstanbul Havalimanı etkisi

Özellikle İstanbul Havalimanı’nın faaliyeti geçmesiyle Türk Hava Yolları, mevcut koltuk kapasitesini 2019 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 1,6 artırarak Avrupa’da üçüncü sıraya yükselmiş ve Lufthansa’yı geçerek 3’üncülüğe yükselmişti.  Türk Hava Yolları geçtiğimiz yıl 75,2 milyon yolcu taşıdı. İstanbul Havalimanı’na taşınmanın olmasıyla beraber uçak ve uçtuğu nokta sayısı daha da artacak olan Türk Hava Yolları bu yıl iç hatlarda 33 milyon, dış hatlarda ise 47 milyon olmak üzere toplam 80 milyon yolcu taşımayı hedefliyor.