Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Türk sanayicisi Avrupa’da en ucuz gaz kullanıcısı

Türk sanayicisi Avrupa'da en ucuz gaz kullanıcısı

Türkiye’de sanayici bu yıl kilovatsaat başına ödediği 0,028 avro sent ile Avrupa ülkeleri arasında en ucuz doğalgaz kullanımında liderliğini sürdürdü. 

AA muhabirinin Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerinden yaptığı derlemeye göre, aynı dönemde Avrupa’da sanayicisine en pahalı doğalgaz kullandıran orta Avrupa ülkesi Lihtenştayn oldu. Bu ülkedeki sanayiciler doğalgaza kilovatsaat başına 0,061 avro sent ödedi. 

Lihtenştayn’ı, sanayicisinin kilovatsaat başına ödediği 0,053 avro sent ile Bosna Hersek takip ederken, Sırbistan sanayicisi 0,046 avro sent ile üçüncü pahalı kullanıcı oldu. İsveç ve Finlandiya kilovatsaat başına 0,045 avro sent ödeyerek doğalgazı en pahalıya kullanan ilk 5 ülke arasına girdi. 

Söz konusu dönemde doğalgazda en yüksek vergi de Finlandiya, Hollanda ve Romanya’da uygulandı.

Avrupa ülkeleri arasında evlerde kullanılan doğalgazda kilovatsaat başına 0,031 avro sent ile en az ödemeyi Romanya halkı yaptı. Romanya’yı 0,035 avro sent ile Macaristan takip ederken, Türkiye evlerde kullanılan doğalgazın kilovatsaati başına bu yıl 0,038 avro sent ödedi ve üçüncü sırada yer aldı. 

Etiketler