Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

‘Türkiye jeotermalde en hızlı büyüyen ülke’

'Türkiye jeotermalde en hızlı büyüyen ülke'

Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği ve Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Türkiye’nin jeotermal sera ve jeotermalden elektrik üreten kaynaklarda dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi seçildiğini bildirdi.

Bahçeci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin jeotermal kanununa 2007’de kavuştuğunu hatırlatarak, araya giren seçimler sebebiyle yapılması gereken bazı düzenlemelerin aksadığını ifade etti.

Bahçeci, daha önce bir çalıştay düzenlediklerini ve yeni dönemde çalıştaydan çıkan sonuçların düzenlenmesi için takipçi olacaklarını söyledi. Türkiye’de jeotermal kaynaklara yatırım yapılması için özel sektörün son derece güçlü hale geldiğine dikkati çekti.

Yaşar Bahçeci, jeotermal enerjide yatırım imkanlarının çok daha fazla olduğuna vurgu yaparak, değerlendirilebilecek potansiyelin oldukça yüksek olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin jeotermal kaynaklardan elde ettiği kurulu güç, geçen yıl sonu itibarıyla 405 megavat seviyesindeyken, 31 Ekim 2015 itibarıyla 615 megavata yükseldi. Toplam 72 bin 455 megavat olan kurulu gücün yüzde 0,8’i jeotermal kaynaklara dayalı. Türkiye’de mevcut olan bin 407 elektrik üretim santralininse 21’i jeotermal kaynaklarla çalışıyor. 

Etiketler