Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“Türkiye’nin ekonomide harika bir hikayesi var”

Uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi Ernst and Young’ın (EY) Kamu-Özel Sektör Ana Ortağı Darrin Grimsey, “Türkiye’nin ekonomik büyüme anlamında harika bir hikayesi var. Türkiye, dünyanın en büyük 10 ekonomisi olmaya doğru ilerliyor” dedi.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Grimsey, AK Parti’nin tek başına iktidara gelmesinin, kamu-özel sektör iş birlikleri açısından pozitif olduğunu belirtti. 150 ülkede faaliyet gösteren EY’nin  Kamu-Özel Sektör Ana Ortağı Grimsey, kamu ve özel sektör iş birliklerinin çoğunlukla güçlü yönetimlere ihtiyaç duyduğunu vurguladı.

Grimsey, yatırım için uygun bir ortama sahip Türkiye’nin, ekonomik büyüme anlamında harika bir hikayesi olduğunu dile getirerek, “Türkiye, dünyanın en büyük 10 ekonomisi olmaya doğru ilerliyor” diye konuştu.

İstanbul’un 20 milyon civarında nüfusa sahip ve dünyanın en büyük şehirlerinden biri olduğunun altını çizen Grimsey, şehrin bu potansiyelinin, Türkiye ekonomisi için büyük bir fırsat olduğunu aktardı.

– “3. Havalimanı gibi bir projeyi ancak sorumluluk sahibi hükümet gerçekleştirebilir”

Grimsey, 3. Havalimanı projesine de değinerek, şunları kaydetti:

“3. Havalimanı gibi gibi bir proje çok büyük yatırım. Bu projenin tamamlanmasıyla diğer havalimanları yolcularından, yer hizmetlerinden gelebilecek birçok gelir söz konusu olacak. 3. Havalimanı gibi bir projeyi ancak sorumluluk sahibi hükümet yatırımcılara garanti vererek gerçekleştirebilir. Projeden ekonomik anlamda başarılı sonuçlar ortaya çıkacak. İstanbul, Türkiye ekonomisinin yaklaşık yüzde 40’lık bölümünü oluşturuyor. 3. Havalimanı ile Marmara Bölgesi’ndeki ticaret merkezleri arasında önemli bağlantılar kurulabilir. Bu proje kritik öneme sahip. Beni en çok etkileyen şeylerden biri, yatırımcıların 3. Havalimanı konusunda çok hırslı, arzulu, istekli ve umutlu olmasıdır. Bu tür bir projenin temeli politik istikrara dayanıyor. 3. Havalimanı Avrupa ve Asya’nın bağlantısı açısından önemli. Bu proje Türkiye için harika bir fırsat.”

– “Türkiye’deki istikrar yatırımcılara güven verecek”

Merkezi Washington’da bulunan Tetra Tech Enstitüsü Kamu-Özel Sektör İşbirlikleri Direktörü David Baxter ise kamu-özel sektör iş birliği ile yapılan yatırımlar için ülkelerdeki politik durum ve istikrar algısına dikkat edildiğini vurguladı.

Baxter, “Son bir kaç aydır Türkiye hakkında konuştuğum zaman, insanlar Türkiye’de politik istikrar algısını iyileştirmenin en hızlı yolunun hükümetin kurulabildiği bir seçim sonucu olduğunu söylüyor” diye konuştu. 

Türkiye’deki politika trendini pozitif bulduğunu anlatan Baxter, pazar günkü seçimlerin de etkili bir hükümetin başa gelebileceği ve gerekli politik adımların atılabileceği şekilde sonuçlandığını hatırlattı.

Baxter, Türkiye istikrarlı bir hükümete sahip olduğu için kamu-özel sektör iş birliklerinin uygulanmasının daha kolaylaşacağını, istikrarın yatırımcılara güven vereceğini dile getirdi. 

Ekonomik verilerine, ekonominin büyüklüğüne ve bulunduğu konuma bakıldığında, Türkiye’nin güzel bir hikayesi olduğunu söyleyen Baxter, doğuyla batı arasında kavşak görevi üstlenen Türkiye’de pozitif bir yatırım iklimi bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Etiketler