Son Dakika

Türkiye’nin elinde referanduma karşı koz var!

EPPEN Başkanı Dr. Özdemir, IKBY’de 25 Eylül’de yapılması planlanan referanduma ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye’nin elinde bu referandumun iptali için “petrol ticareti” kozu olduğunu belirterek, “Türkiye petrol ticaretini durdurursa IKBY’nin çok fazla dayanma gücü kalmaz.” dedi.

Türkiye’nin elinde referanduma karşı koz var!

Enerji Piyasaları ve Politikaları Enstitüsü (EPPEN) Başkanı Dr. Volkan Özdemir, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) 25 Eylül'de yapılması planlanan bağımsızlık referandumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Özdemir, Türkiye'nin elinde IKBY'deki referandumun iptali için "petrol ticareti" kozu olduğunu belirterek, Türkiye'nin petrol ticaretini durdurması halinde IKBY'nin çok fazla dayanma gücü kalmayacağını söyledi. Özdemir ayrıca, Erbil ile Bağdat arasında petrol gelirlerinin bölüşümü konusunda yapılan anlaşmanın artık geçerliliğini yitirdiğini belirterek, Erbil'in Türkiye üzerinden son 3,5 yıldır petrolünü uluslararası pazarda satıp gelir elde ettiğini sözlerine ekledi.

KERKÜK KONUSU GERGİNLİĞE YOL AÇABİLİR

Bağdat ile Erbil arasında belirsizliğini koruyan ve asıl çatışma potansiyeli olan alanın Kerkük sahaları olduğunu vurgulayan Özdemir, "Gelinen noktada referanduma Kerkük’ün dahil edilmesi ve IKBY'nin aslında bir Türkmen şehri olan Kerkük'te oldu bitti yaratmak istemesi, taraflar arasında gerginliğe yol açtı. Bu nedenle ciddi anlamda bir çatışma potansiyelinden söz edebiliriz." ifadelerini kullandı.

KOMŞU ÜLKELER VE BÜYÜK GÜÇLER SÜREÇTE BELİRLEYİCİ OLACAK

Özdemir, konunun özellikle Türkiye, İran gibi komşu ülkeler ve ABD ile Rusya gibi büyük güçler ve referandumu desteklediğini açıklayan İsrail arasında ciddi bir sorun oluşturduğunu belirterek, bu ülkelerin tavrının süreçte belirleyici olacağının altını çizdi."

TÜRKİYE'NİN ELİNDE PETROL KOZU VAR

Türkiye’nin elinde referandumun iptal ettirilmesi için büyük bir koz olduğunu belirten Özdemir, “O da Türkiye üzerinden yapılan petrol ticaret. Petrolün varil fiyatının artık 60 dolara yaklaştığı bir dönemde, Türkiye petrol ticaretini durdurursa IKBY’nin çok fazla dayanma gücü kalmaz. Ancak bu o kadar kolay bir karar değil." diye konuştu.

BARZANİ, RUSYA'YI YANINA ÇEKMEYE ÇALIŞIYOR

Referandum sürecinde Barzani yönetiminin Rusya'yı yanına çekmeye çalıştığını belirten Özdemir, şu ifadeleri kullandı:

"Daha dün 'Erbil, Rosneft ile gaz hattı inşa anlaşması yaptı' diye bir haber vardı. Halbuki henüz böyle bir anlaşmanın imzalanmadığı, taraflar arasında müzakerelerin halen sürdüğü bizzat Rosneft tarafından açıklandı. Konuyu daha geniş çerçeveden ele alırsak, senelerdir Erbil’de faaliyet gösteren birçok ülkenin Genel Energy, Exxon, DNO ve Türk firması Turkish Energy Company’nin yanında artık son aylarda Rusya’nın milli petrol şirketi Rosneft de yerini aldı. Haziran ayında Rosneft hem IKBY'deki bazı sahalara, hem ön ödeme ile petrol ticaretine hem de boru hattına erişim imkanı sağladı. Rusya, devlet şirketi Rosneft aracılığıyla bölgede yeni bir oyun kurucu rolüne soyunurken referandumu yapmak için Barzani yönetimi de Rusya'yı yanına çekmeye çalışıyor. Bu kapsamda gaz boru hattı da taraflar arasında görüşülürken Erbil'den gelen anlaşma bitti tarzı yanıltıcı açıklamalara, Rosneft'ten verilen müzakere hala sürüyor yanıtı önemlidir. Kaldı ki, Rusya'nın bölgede Erbil-Bağdat-Ankara arasında kabul edilebilir yeni bir denge kurma istediğini gösteren bu yaklaşım, IKBY'nin referandumunu erteletebilir."

 

Yorumlar