Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Türkiye’nin geleceğine ilişkin ümitler her geçen gün artıyor

Türkiye’nin geleceğine ilişkin ümitler her geçen gün artıyor

Pozitif gelişmeler, yurt içi ve yabancı yatırımcıların Türkiye’nin geleceğine ilişkin ümitlerinin artmasına neden olurken, uzun zamandır piyasaların üzerindeki kara bulutların da dağılmaya başlamasını ve borsanın dolar bazında son bir buçuk yılın en hızlı aylık yükselişi gerçekleştirmesini sağladı.
Dünyanın en büyük havalimanı olacak “İstanbul Yeni Havalimanı” ile ilgili gelişmeler, neredeyse donma noktasına gelen Türkiye’nin AB ile katılım müzakerelerinin tekrar ısınması, AB’nin sığınmacı krizi nedeniyle Türkiye’ye ekonomik destek sağlama ve vize muafiyeti konusuna olumlu bakılması yurt içi piyasalara para girişinin hızlanmasını sağlayan en önemli etkenler olarak dikkati çekiyor.
Sosyal ve ekonomik olarak oluşan pozitif havanın direkt yansıdığı piyasalarda, yurt dışında ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırım sürecini öteleyeceği ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) parasal genişlemeyi sürdüreceği beklentilerinin de eklenmesiyle ekim ayında döviz kurlarında yüzde 5’e yaklaşan düşüşler görülürken, BIST 100 endeksi de yatırımcısına dolar bazında yüzde 12’nin üzerinde kazandırdı.

“Dev proje”nin ilk etabı için finansman anlaşması imzalandı

İstanbul’a yapılacak olan “Yeni Havalimanı”nın ilk etap yatırımına yönelik 4,5 milyar avroluk finansman paketine imzalar atıldı. “İstanbul Yeni Havalimanı”nın 90 milyon yolcu kapasiteli birinci etap yatırımlarının finansmanı için Cengiz-Mapa-Limak-Kolin-Kalyon Ortak Girişim Grubu’nca kurulan İGA ile Ziraat Bankası, Halkbank, VakıfBank, DenizBank, Garanti Bankası ve Finansbank arasında 16 yıl vadeli toplam 4,5 milyar avroluk kredi anlaşması gerçekleştirildi.

Türkiye 7. Haberleşme uydusu Türksat 4B’yi uzaya gönderdi

Türkiye’nin uzaya gönderdiği 7. haberleşme uydusu Türksat 4B, Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nden başarıyla fırlatıldı. Türk mühendislerin de üretimine katıldığı Türksat 4B uydusu “50 derece doğu” boylamındaki yörüngesine yerleşerek, ticari faaliyetlerine başlayacak. Uydunun kontrolü, Gölbaşı Uydu Yer İstasyonu’na devredilecek ve buradan gönderilecek komutlarla işlemleri gerçekleştirecek.
Aralık ayında ticari faaliyetlerine başlaması planlanan 4B uydusunun operasyonel manevra ömrünün 30 yıldan fazla olması planlanıyor. Türkiye’nin haberleşme ile ilgili maliyetlerini azaltması ve veri kalitesini yükseltmesi bakımından önem verilen Türksat 4B uydusu, ülkenin bu alandaki adımlarını devam ettirme kararlılığını da ortaya koydu.

“Asrın Projesi” açıldı

‘Asrın Projesi’ olarak ifade edilen ‘KKTC Su Temin Projesi’nin açılışı gerçekleştirildi. KKTC’nin 50 yıllık su ihtiyacını karşılayacak proje ile 75 milyon metreküp su, Akdeniz’e döşenen boru hattı vasıtasıyla Girne yakınlarında inşa edilen Geçitköy Barajı’na aktarılacak.
“KKTC İçmesuyu Temini Projesi”nde Türkiye tarafı 24 kilometre, deniz geçişi 80 kilometre 151 metre, KKTC tarafı ise 3 kilometre uzunluğa sahip. Hat,deniz yüzeyinden 250 metre derinlikte ve askıda geçerken, bin 600 milimetre çapında, yüksek yoğunluklu polietilen boru hattından oluşuyor. Dünyada ilk defa uygulanan askılı boru sistemiyle Alaköprü Barajı’ndan alınan su, ilk kez 24 Eylül’de KKTC’de tarafında inşa edilen Geçitköy Barajı’na iletilmişti.

TÜRKİYE’NİN GELECEĞİNE DAİR UMUTLAR ARTIYOR -FOTOGALERİ-

Yerli otomobilin prototipleri tanıtıldı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobilin prototipinin kamuflajlı görüntüsünü AA Editör Masası’nda kamuoyuyla paylaştı. 2016’da her türlü mevsim, iklim ve arazi şartında denenecek 30-40 araç üretme hedefi ile çalışıldığını ifade eden Işık, 2019 sonuna kadar da Türkiye’de seri üretimi başlamayı hedeflediklerini kaydetti.

Yabancı yatırımcı alımları güçlendi

Küresel piyasalarda ABD Merkez Bankası’nın faiz artırım sürecine ne zaman başlayacağına ilişkin endişeler devam etse de açıklanan makro ekonomik verilerin faizlerin artırımını öteleyeceği ya da yavaşlatacağı iyimserliğine neden olması, Türkiye’ye yabancı ilgisinde artışa neden oldu. Diğer gelişmiş ve gelişen ülke piyasalarından pozitif ayrışan Borsa İstanbul’a yabancı yatırımcı girişi son iki haftada 600 milyon dolara yaklaştı. 5 Ekim haftasında 419 milyon dolar ile haftalık bazda son bir yılın en yüksek tutarlı alımını yapan yabancılar, 12 Ekim haftasında da alımlarına devam etti ve 164 milyon dolarlık net alım gerçekleştirdi.

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!