Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ukrayna, Türkiye’nin LNG terminalini kullanmak istiyor

Ukrayna, Türkiye'nin LNG terminalini kullanmak istiyor

Ukrayna Enerji ve Kömür Sanayi Bakanı Vladimir Demçişin, Türkiye’nin iki sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) terminalinden birini gaz tedariki için kullanmayı düşündüklerini söyledi.

Demçişin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın geçen yıl doğalgaz ihtiyacının 20 milyar metreküpe denk gelen yüzde 50’sini kendi imkanlarıyla ürettiğini, kalan yüzde 50’lik kısmın da ithal edildiğini ifade etti.

Bu yıl ülke olarak doğalgaz tüketimini 5 milyar metreküp azaltıp ithalatı da aşağı çektiklerini belirten Demçişin, “Tüketimdeki azalış Rusya’dan ithal ettiğimiz gazı da 5 milyar metreküp azalttığımız anlamına geliyor. Rusya’dan gaz ithalatımızı 5 yıl içinde sıfır noktasına getirmiş olacağız” diye konuştu.

“Arzda fazla çeşitlilik masraflı olabilir”

Demçişin, Türkiye’nin Rusya’dan, Azerbaycan’dan ve İran’dan gaz alışının yanı sıra LNG alımı da yaptığını hatırlatarak, şöyle devam etti:

“Biz de LNG kullanmak istiyoruz ve bunu düşünüyoruz ama LNG alışımız konusunda bazı yasalar önümüze çıkıyor. Ne yazık ki Türkiye’de boğazlardan LNG geçiremiyoruz. 2016’nın LNG yılı olacağını düşünüyor ve LNG’nin rekabetçi olmaya devam edeceğini de biliyoruz. Türkiye’nin iki tane LNG terminali var ve bunlardan bir tanesini kullanmayı kesinlikle gözden geçiriyoruz. Biz LNG’yi satın alıp Türkiye’nin LNG terminaline aktarabilir ve oradan da ülkemize aktarabiliriz. Bunu değerlendiriyoruz.”

“Kuzey Akım- 2 projesine karşıyız”

Demçişin, Rusya’dan Almanya’ya Baltık Denizi’nden toplam 55 milyar metreküp kapasiteli iki ayrı deniz boru hattının yapılacağı Kuzey Akım- 2 projesine kesinlikle karşı olduklarını, bunu ekonomik değil siyasi bir proje olduğu için mantıklı bulmadıklarını söyledi.

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!