Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Yatırımların yüzde 56’sını 15 Temmuz’dan sonra aldık

Yatırımların yüzde 56'sını 15 Temmuz'dan sonra aldık

Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) Başkanı Arda Ermut, yazılı açıklamasında, geçen yılın zor ve küresel yatırım akımları açısından da sıkıntılı geçtiğine işaret etti.

Tüm zorluklara rağmen geçen yılın son çeyreğinde güçlü bir toparlanma yaşandığını ve 3,6 milyar dolar yatırım çektiklerini aktaran Ermut, şöyle devam etti:

“2016 yılında uluslararası doğrudan yatırımların yüzde 56’sını 15 Temmuz darbe girişiminden sonra aldık. İlk 7 ayın ortalaması 900 milyon dolarken, son 5 aylık ortalama 1 milyar 162 milyon dolar oldu. 2016 yılının en çok yatırım çektiğimiz ayı ise 1,9 milyar dolar ile aralık oldu. Bu rakam aynı zamanda son 17 ayda gelen en yüksek brüt uluslararası doğrudan yatırım sermayesi olma özelliğine sahip. Bütün bu rakamlar bize 15 Temmuz sonrası doğrudan yabancı yatırımlarda bir azalma değil, tam tersi yukarı doğru bir ivme olduğunu gösteriyor.”

En çok yatırım imalat sektörüne

Açıklamada ayrıca, Türkiye’ye gelen uluslararası doğrudan yatırım tutarının geçen yıl 12,1 milyar dolar olduğu bildirildi.

Merkez Bankası tarafından açıklanan verilere göre Ocak-Aralık 2016 dönemindeki sektörel dağılıma bakıldığında en çok yatırımın imalat sektöründe yapıldığı kaydedilen açıklamada, “İmalat sektörünü, bankacılık ve enerji sektörleri takip etti.

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!