Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Yeni Ekonomi Programı yeni yılda ezberleri bozacak

Ortalıkta gezen felaket tellallarına inat Yeni Ekonomi Programıyla ülke ekonomisinin yeni yılda ezberleri bozması bekleniyor.

Sümeyye Aksu
Yeni Ekonomi Programı yeni yılda ezberleri bozacak

Bütün dünyada küresel krizlerin baş gösterdiği dönemleri en az zararla atlatan Türkiye ekonomisi yakın dönemdeki dış destekli dolar operasyonlarına rağmen büyümeye devam ediyor. Ortalıkta gezen felaket tellallarına inat Yeni Ekonomi Programıyla ülke ekonomisinin yeni yılda ezberleri bozması bekleniyor.

Bir kısım ekonomik çevrelerin ezberci yaklaşımlarla atılan her adımı yaftaladığı bir ortamda Türkiye ekonomisi iyileşmeye devam ederken Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yeni ekonomi programını açıkladı. Bu programın 2020- 2022 arasında yüzde 5 büyüme, düşük enflasyon ve cari denge hedefi yine birilerini rahatsız etse de Türkiye ekonomisini güzel günler bekliyor.

Büyümenin 0,5’ten yüzde 5’lere tırmanmasını görmezden gelerek felaket telalığı yapanları bir kenara bırakacak olursak ekonomide artık yeni bir paradigmanın işlediğini söyleyebiliriz. Türkiye eskiden cari açık vererek büyüyen bir ekonomiydi ve bu durum ithalata dayalı üretim yapımızdan kaynaklanıyordu. Sanayi büyüdükçe ara malı ithalatı artıyor ve bu da cari açığı yükseltiyordu. Dahası ekonomi küçülünce ithalat da dış kaynak ihtiyacı da azalıyordu. Azalan ithalatla dış ticaret açığı düşüyordu, cari denge fazla veriyordu. Süreç bu şekilde işlerken bazı ekonomi çevrelerin ıskaladığı birtakım gelişmeler olmaya başladı. Hükümetin attığı adımlar sonuç verince de ülke ekonomisi toparlanmaya başladı.

GIDA FİYATLARI DÜŞECEK

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın önümüzdeki üç yıl için açıkladığı Yeni Ekonomi Programı kapsamında gıda fiyatlarını düşürmek için bir dizi tedbir devreye girecek. Önlemler arasında market fiyatlarını karşılaştırmaya dönük mobil uygulama, üreticiye ucuz finansman ve sözleşmeli tarım ve hal yasası da var.

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) açıkladığı verilere göre İstanbul’da, eylülde bir önceki aya göre perakende fiyatlarda yüzde 1.11’lik artış, toptan fiyatlarda ise yüzde 0.14’lük azalış kaydedildi. Söz konusu verilere yıllık bazda bakıldığında ise perakende fiyatlarda yüzde 13.13, toptan fiyatlarda yüzde 5.58 artış yaşandı. Perakende fiyatlar, eylülde bir önceki aya kıyasla ulaştırma ve haberleşmede yüzde 7.95, kültür, eğitim ve eğlencede yüzde 4.87, sağlık ve kişisel bakımda yüzde 1.86, giyimde yüzde 1.53, konutta yüzde 0.64, gıdada yüzde 0.30 arttı, ev eşyası harcamalarında ise yüzde 0.08 azaldı.

İNŞAAT SEKTÖRÜNE TAMAMLAMA KREDİSİ GELİYOR

Aynı dönemde toptan fiyatlar ise inşaat malzemelerinde yüzde 2.97, madenlerde yüzde 1.09, yakacak ve enerji maddelerinde yüzde 1.02 artış oldu.

Yeni Ekonomi Programı (YEP) ile büyüme ve istihdamı artıracak önlemler alınacak. Bu adımlardan bazılar şöyle:

 • Tamamlanmaya yakın inşaat projelerine finansman desteği sağlanacak. Böylece inşaat sektöründeki durgunluk kaynaklı istihdam kayıpları azaltılacak.
 • Kredi Garanti Fonu, bankaların talep ettiği tür veya nitelikte teminatı olmadığı için finansmana erişimde zorlanan firmalara, sektör odaklı ve bankalarla adil risk paylaşımı esasını gözeterek kefalet sağlayacak
 • Kadınların çalışma hayatına girişini kolaylaştıracak ve kadın istihdamını artıracak düzenlemeler yapılacak.
 • Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’ndan oluşturulan Kalkınma Fonu ile yüksek katma değerli ve teknolojik ürünlerin üretimi desteklenecek. Yüksek katma değerli ürünlerin üretimi desteklenecek.

FİNANSAL İSTİKRARA TASARRUFLU DESTEK

2020-2022 YEP dönemi boyunca, Türkiye’de finansal istikrarın güçlendirilmesi amacıyla tasarrufları artırarak sermaye piyasaları için kaynak oluşturacak adımlar atılması planlanıyor. YEP kapsamında her doğan çocuğa bir banka veya katılım finans şirketi hesabı açılması, Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’nin sosyal tarafların mutabakatıyla hayata geçirilmesi, yurt dışı yerleşik Türk vatandaşlarına ‘Dövizli BES’ uygulamasının getirilmesi gibi adımlar finansal istikrara katkı sağlayacak.

 • Program kapsamında dolarizasyonun azaltılması amacıyla fiyat istikrarını ve finansal istikrarı sağlamanın yanında dövize alternatif olabilecek Türk lirası bazlı finansal ürünler geliştirilerek yaygınlaştırılacak.
 • Gelecek 3 yılda tasarrufu teşvik için Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) sosyal tarafların mutabakatıyla hayata geçirilecek.
 • Finansal sistemdeki sistemik risk birikimini azaltmak, finansal derinliği ve ürün çeşitliliğini artırmak amacıyla yurt dışı yerleşik Türk vatandaşlarına ‘Dövizli BES’ uygulaması getirilecek.
 • Emeklilik yatırım fonlarının Türkiye Elektronik Fon Alım Satım Platformu’nda işlem görmesi sağlanacak.
 • Vatandaşın Kumbara Hesabı uygulaması ile her doğan çocuğa bir banka veya katılım finans şirketi hesabı açılacak. Böylece finansal sisteme katılım ve tasarruf erken yaşta teşvik edilecek.

YAPI TASARRUF SANDIĞI KURULACAK

 • Türkiye Emlak Katılım Bankası bünyesinde uzun vadeli tasarrufu teşvik edecek ve düşük maliyetle konut edinimi sağlayacak ‘Yapı Tasarruf Sandığı Sistemi’ kurulacak. Sistem birçok avrupa ülkesinde başarıyla uygulanıyor.
 • Uluslararası yatırımcılara Borsa İstanbul’da omnibus hesaplar üzerinden işlem yapma imkanı tanınacak, Borsa İstanbul bünyesinde döviz piyasası kurulacak ve dolarizasyonun azaltılmasına yönelik ilave tedbirler alınacak.
 • Katılım finans şirketlerinin yaygınlaştırılması amacıyla yeni iş modeli/pencere sistemi uygulamasına yönelik düzenlemeler yapılacak.
 • Ödeme sistemlerinin gözetim ve denetimi Merkez Bankasına bağlanacak ve bu etkinliğinin artırılması için gerekli düzenlemeler hayata geçirilecek.

“YEP” YENİ DÖNEM NELERİ KAPSIYOR?

 • Fiyat rekabetini artıracak internet tabanlı bilgi işlem altyapısı kurulacak. Oluşturulacak mobil uygulama sayesinde vatandaşlara marketlerdeki fiyatları karşılaştırma olanağı tanınacak. Böylece, yerel marketlerdeki fiyatlar vatandaşın bilgisine sunulacak.
 • Gıda enflasyonunu düşürmeyi teminen üreticilere bankalar aracılığıyla finansman da sağlanacak. Yetiştirilen ürünlerin satışı sözleşmeli tarım kapsamında yapılacak.
 • Gıda fiyatlarındaki mevsimsel dalgalanmaları engellemek amacıyla Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ile Et ve Süt Kurumu (ESK), etkin ithalat ve ihracat uygulamaları, alım, satım ve depolama işlemleriyle piyasada yer alarak gıda fiyatlarında dengelerin korunmasına daha güçlü şekilde destek verecek.
 • Tarım, hayvancılık ve balıkçılık işletmeleriyle üretici birlikleri ve kooperatiflerin kurumsallaşması, ölçeğinin büyütülmesi ve yaygınlaştırılması desteklenecek.
 • Küçükbaş hayvan üretiminde verimlilik ve hayvan sayısının artırılmasına yönelik faaliyetlere katkı verilecek. Tarım ürünlerinde arz ve rekolte tahminlerinin sağlıklı yapılabilmesine olanak tanıyan erken uyarı sistemi kurulacak.
 • Atıl tarım arazilerinin tarımsal üretime kazandırılması için gerekli kurumsal ve hukuki altyapı oluşturulacak.
 • Gıda üretimini artırmak için sulama yatırımları yapılacak ve sebze-meyve fiyatlarında dönemsel dalgalanmaların önlenmesi amacıyla sera yatırımları teşvik edilecek.
 • Hal Yasası’yla üretici ve tüketici fiyatları arasındaki fark optimize edilecek, sebze-meyve ticareti kayıt altına alınacak, aracılar denetlenecek ve hallerin modernizasyonu sağlanacak.
 • Perakende Yasası’yla gıda tedarikçilerini korumaya ve gıda enflasyonunu önlemeye yönelik yeni düzenlemeler yapılacak.