Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Yerli kit ile zamandan ve kaynaktan tasarruf

Ulusal Viroloji Laboratuvarı Sorumlusu Doç. Dr. Gülay Korukluoğlu, koronavirüs (COVID-19) için geliştirilen yerli tanı kitinin laboratuvarda uygulama detayları hakkında bilgi verdi. Korukluoğlu, Kovid-19 için geliştirilen yerli tanı kiti daha hızlı sonuç vereceğini, yerli tanı kitinin hem zamandan hem kaynaktan tasarruf sağladığını söyledi.

Sümeyye Aksu
Yerli kit ile zamandan ve kaynaktan tasarruf

Diriliş Postası Muhabiri Sümeyye Aksu

Ulusal Viroloji Laboratuvarı Sorumlusu Doç. Dr. Gülay Korukluoğlu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) için geliştirilen yerli tanı kitinin laboratuvarda uygulama detaylarına ilişkin bilgi verirken, 90 dakikada sonuç veren sistemin, hem ellerindeki kontrolü hem de Dünya Sağlık Örgtü’nden (DSÖ) gönderilen pozitif kontrolleri uyarlanarak daha kısa sürede sonuç vermesinin sağlandığını açıkladı. Korukluoğlu, yerli tanı kitinin hem zamandan hem kaynaktan tasarruf sağladığını söyledi.

Ulusal Viroloji Laboratuvarı Sorumlusu Doç. Dr. Gülay Korukluoğlu, yerli tanı kitinin nasıl geliştirildiği ve uygulaması hakkında bilgi verdi. DSÖ’nün ve dünyadaki bazı merkezlerin koronavirüs ile ilgili bazı spesifik testleri tasarlayarak yayımladığını, bunların DSÖ literatüründe de yer aldığını belirten Korukluoğlu, kendilerinin de bu kaynakları izlediklerini, mevcut olan “Pan Koronavirüs PCR” denilen yöntemini Kovid-19’a yönelik gerçek zamanlı PCR testinin uygulanabilirliği konusunda bir araştırmaya girdiklerini anlattı. Korukluoğlu, bu konuyla ilgili merkezlerle temasa geçerek bu testte kullanılacak önemli bir bileşen olan “primer prop”ların siparişini verdiklerini aktardı.

Doç. Dr. Gülay Korukluoğlu, yerli üretim kitin geliştirilerek laboratuvarda rutin uygulamaya konulduğunu, şu anda bu kitte şüpheli gönderilen olası vaka tanımına uygun örneklerin analizinin yapıldığını ve testin kendisinin 90 dakika sürdüğünü ifade etti.

KAYNAK TASARRUFU SAĞLANDI

Korukluoğlu, yerli kaynaklarla üretilen, Kovid-19 için geliştirilen tanı kitinin sağladığı avantajlara dikkat çekerek şunları söyledi:

“Bundan önceki dönemlerde bir malzeme, genelde yurt dışından sipariş ediliyor, getirilme süresi en acil durumlarda bile 1,5 ayı bulabiliyordu. Ama bu yerli test sistemi sayesinde üretim merkezinden, İstanbul’dan destek aldığımız zaman hemen istediğimiz günün ertesi günü bize ulaştırılabiliyor. En önemli avantajlarından bir tanesi bu. İkincisi de en azından kaynak israfını engellemesi ve oldukça uygun fiyatlara testlerin mal ediliyor olması. Bu da ülkemiz kaynaklarının israf edilmeden kullanılmasını sağlıyor.”

Kitin kendi çalışmaları ile çeşitli modifikasyonlar ve versiyonlar yapılarak sürekli geliştirebildiğini vurgulayan Korukluoğlu, “İlk başta 90 dakika olabilecek sistem elimizdeki kontrolleri kullanarak ya da DSÖ’den gönderilen pozitif kontroller uyarlanarak daha kısa sürede çalışmamıza imkân veriyor. Şimdi biraz daha kısa süren bir protokole geçiş yapacağız” dedi.

14 GÜNLÜK KARANTİNA

Viroloji bölümünde koronavirüs ile ilgili çalışma yürüten 12 bilim insanının 7 gün 24 saat hizmet verdiğini ifade eden Korukluoğlu, Çin’den Türkiye’ye getirilen ve 14 gün karantinada tutulan vatandaşlara uygulanan test süreci hakkındaki bilgileri de paylaştı. Korukluoğlu, “Koronavirüs ile ilgili bir danışma kurulu var. Bilimsel danışma kurulunda bu örneklerin sıfırıncı gün diye tabir ettiğimiz geliş anında ve bireyler hiçbir belirti göstermese bile virüs taşıyabilme riskine karşı 3’üncü günde ve 7’nci günde en sonunda 14 gün karantina süresi göz önüne alındığında karantina süresi bitmeden hemen önce 4’üncü örneğin alınmasına karar verilmişti. Bu kapsamda karantina süresince oradaki vatandaşlarımızdan toplamda 4 kez örnek geldi. En son örneklerimiz de çok şükür ki negatif sonuçlandı. Artık gönül rahalığıyla herkes evine dönebilir.” diye konuştu.

Diriliş Postası Muhabiri Sümeyye Aksu