Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Yunan adaları vizesiz turizmi bekliyor

Yunan adaları vizesiz turizmi bekliyor

AB’nin, Türkiye’ye uyguladığı vizelerin kaldırılmasını taahhüt etmesinin Yunan adalarındaki turizmcileri heyecanlandırdığı, bazı adalarda 2016 sonrası için yeni yatırımların planlandığı belirtildi. 

Türkiye vatandaşlarının en fazla gittiği ülkeler sıralamasında Gürcistan’ın ardından ikinci sırada yer alan Yunanistan’ı 2014 yılında 741 bin turist tercih etti. Bu sayının 2015 yılında 850 bine ulaşması beklenirken, özellikle yaz aylarında Türk turistlerin tercihi Yunanistan’ın Türkiye’ye yakın konumdaki adaları oldu.  

Yunanistan’ın Ege Denizi’nde bulunan 20 adasından ticaret odalarının bir araya gelerek oluşturduğu Yunan Adaları Ticaret Odaları Birliği Başkanı Thrasyvoulos Kalogridis, bu yıl ülkelerine gelen Türk turistlerden 250 bininin Ege Adaları’nı tercih ettiğini söyledi.

Yunanistan adaları olarak Türkiye’nin Schengen vizesine tabi olması ve vize sorununun ortadan kalkması için uzun süredir mücadele verdiklerini dile getiren Kalogridis, “AB’nin 2016 Ekim ayı itibarıyla Türkiye’ye uyguladığı vizeleri kaldırmayı gündemine alması bizi çok sevindirdi. Umarız Türkler’e uygulanan vizeler kaldırılır ve iki ülke turizmde hedeflediği noktalara birlikte ulaşır. Vizelerin kalkması halinde Yunanistan’a yılda 3 milyon Türk turistin geleceğini hesaplıyoruz. Yunan adalarına gelen turist sayısının ise 1 milyona yaklaşacağını düşünüyoruz. Benim korkum vizeler kalktığında adalarda Türk turistleri yatıracak yatak bulamamak” ifadelerini kullandı.

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!