Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Yurt dışına çıkış harç ödemesi nasıl yapılır? İnternetten online ödeme yapılıyor mu?

Yurt dışına çıkmak isteyen vatandaşlar yurt dışı çıkış harcının ne kadar olduğunu araştırıyor. Geçtiğimiz günlerde yurt dışı çıkış harcına 50 TL zam gelmişti. Peki, yurt dışına çıkış harç ödemesi nasıl yapılır? İnternetten online ödeme yapılıyor mu? İşte detaylar...

Yurt dışına çıkış harç ödemesi nasıl yapılır? İnternetten online ödeme yapılıyor mu?

Yurt dışına çıkmak isteyen vatandaşlar yurt dışı çıkış harcının ne kadar olduğunu araştırıyor. Geçtiğimiz günlerde yurt dışı çıkış harcına 50 TL zam gelmişti. Peki, yurt dışına çıkış harç ödemesi nasıl yapılır? İnternetten online ödeme yapılıyor mu? İşte detaylar…

Yurt dışı çıkış harcıyla ilgili olarak geçtiğimiz dönemde yapılan düzenlemelerle ülke dışına çıkacak olan kişilerden alınan ücrete 50 TL zam yapılmıştı. Yurt dışı çıkış harçları saat 02:00 ile 22:00 arasında anlaşmalı bankalar üzerinden ödenebilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti pasaportuyla yurt dışına çıkışlarda, harcın ödenmesine dair denetim, çıkış kapılarında görevli emniyet mensupları tarafından yapılmakta olup, ülke dışına çıkış harcı ödemenizi İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden yapmanız hainde, ödemeler internet ortamından Emniyet Genel Müdürlüğü’ne aktarıldığı için, çıkış kapılarında görevli memura makbuz ya da pul gösterilmesine gereke kalmamıştır.

Ödeme Sorgulaması Yapılabiliyor Yurt dışına çıkış harcına dair ödeme bilgileri Emniyet Genel Müdürlüğüne yapılıp yapılmadığına ilişkin sorgulama, sisteme giriş yaparak Ödeme ve Borç İşlemleri bölümünün altında bulunan Yurt Dışına Çıkış Harcı Sorgulama alanından yapılabilmektedir.

Yurt Dışı Harcı Ödemesi Yurt dışı çıkış harcını ödeyecek olan kişiler İnteraktif Vergi Dairesi’nin resmi intenet sitesi olan “www.ivd.gov.tr” adresine giriş yapılarak ödenebilir. Sisteme giren kişiler “Harç ve değerli kağıt bedeli ödeme” seçeneğine tıklamalıdır. Daha sonra açılan ekrandan “yurt dışı çıkış harcı ödeme” seçeneğine basmalıdır.

TC kimlik numarası, isim, soyisim, il vergi dairesi bilgileri girilerek kart bilgileri üzerinden ödeme yapabilirsiniz. Yurt dışı harcı ödemesi yapmak için linke tıklayabilirsiniz.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri