MHP'de büyük hazırlık! Gözler 17 Mart'ta MHP'de büyük hazırlık! Gözler 17 Mart'ta

Gökhan Erek / Muhabir

Cumhuriyet Halk Partisi eski Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘Değişimciler’in adayı Özgür Özel’e yenilmesinin ardından gözler, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve delegeler üzerindeki etkisine çevrildi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ise partisinde yaşanan olaylar, iddialar ve istifaların seçimlere ‘Hür ve müstakil’ girme kararından sonra gerçekleşmeye başladığını ve sorumlular olarak da Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş olduğuna dair açıklamaları siyaset arenasında hareketli ve hareretli dakikalar yaşatıyor.

AÇIKLANAN VERİLER ÇOK ÖNEMLİ

Hürriyet Gazetesi Yazarı Abdulkadir Selvi, bugün kaleme aldığı yazısında Hilmi Daşdemir’in başkanlığını yaptığı Optimar Araştırma’nın 16-22 Aralık tarihleri arasında 2 bin kişi üzerinde yaptığı anketi paylaştı.

Selvi, açıklanan verilerin; hem CHP Kongresi’nde Kılıçdaroğlu’nun devrilmesi hem de ittifaka girmeyen İYİ Parti’de yaşanan Ekrem İmamoğlu istifaları nedeniyle çok önemli olduğunu vurguladı.

İMAMOĞLU CHP VE İYİ PARTİ İÇİŞLERİNE KARIŞIYOR MU?

Optimar’ın, Ekrem İmamoğlu’nun CHP ve İYİ Parti’nin iç işlerine karışıp karışmadığını dair sorduğu soruyu aktaran Selvi, “Ankete katılanların yüzde 54.5’i ‘Evet’ yanıtını verirken, ‘Hayır’ diyenlerin oranı yüzde 45.5’te kalmış. CHP’de ‘İç işlerimize karışıyor’ diyenlerin oranı yüzde 37.4 çıkarken, İYİ Parti’de bu oran yüzde 56.1’e ulaşıyor.” ifadelerini kullandı. 

MANSUR YAVAŞ’TA TAM TERSİ ORANLAR SÖZ KONUSU

Mansur Yavaş için sorulan aynı soruya ankete katılanların yüzde 37.5’inin ‘evet’ dediğini paylaşan Selvi, sözlerini şu şekilde sonlandırdı, “Hayır diyenlerin oranı yüzde 62.5 çıkıyor. Yani Ekrem İmamoğlu’na göre tam tersi oranlar söz konusu. CHP’lilerin yüzde 76.7’si, İYİ Partililerin ise yüzde 80.7’si Mansur Yavaş’ın iç işlerine karıştığını düşünmüyor.”

Editör: Gökhan Erek