Muhabir - Gökhan Erek

Yerel seçimlerde partilerin ittifak yapmaması halinde özellikle Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) elinde bulunan belediyeleri kaybedeceğine dair kamooyu araştırmaları ve değerlendirmeler yapılırken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclis Üyesi İYİ Partili Suat Sarı’nın, İYİ Parti’nin İBB Başkan aday adayı olduğunu açıklamasının ardından siyasi arenada hareketlilik başladı. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Suat Sarı’nın İBB aday adaylığını açıklamasının ardından adaylığın hayırlı olması için temennide bulunurken, sözlerini şu şekilde sürdürdü, “Aday adayı olmak değerlidir. Suat Sarı da bizim için değerli ve geçmişten gelen deneyimleri üzerinden ulaşıma dair dönem dönem kıymetli tespitleri olan bir arkadaşımız. Kararında başarılar dileriz kendisine. Benim diyebilecek olduğum bana yakışan sadece bu kadardır.” 

AK Parti İstanbul belediye başkan adayı belli oldu mu? İki sürpriz isim iddiası... AK Parti İstanbul belediye başkan adayı belli oldu mu? İki sürpriz isim iddiası...

İttifak meselesi bir süreçtir!

İYİ Parti’nin yerel seçimlerde, 81 ilde aday çıkarıp, her ilde kendi adaylarıyla seçime gireceklerine dair açıklamaları ve Suat Sarı’nın da İBB aday adaylığını ilan etmesinin ardından ittifak ile ilgili neler olacağı merak edilirken, Ekrem İmamoğlu, “Ben hep söyledim. İttifak meselesi bir kişinin kararıyla değil orada partilerle ilgili bir süreçtir ve biz her zaman en iddialı olduğumuz şeyi tarifledik ‘Toplumsal İttifak’ olarak tarifledik.” dedi.

“En son kararı verecek olan partilerdir!”

İmamoğlu, ‘Toplumsal İttifak’ı en güçlü şekilde kurmaya kararlı olduklarının altını çizerek,  “Elbette ki bunun siyasi olarak da görüşülmesi mümkündür. Daha önce de olduğu ve başarıldığı gibi. Bu bakımdan da tabi ki bir kişi ‘Aday adayıyım’ diyebilir. Ama en son kararı verecek olan partilerdir. Biz hâlâ daha önce ittifak kurduğumuz, ittifak konusunu konuştuğumuz, ‘Toplumsal İttifak’ı oluşturduğumuz bütün çabaları, en üst seviyede vermeye devam edeceğiz. Diğer hususlar elbette en üst seviyede konuşulacak meselelerdir. Önümüzdeki zaman ve gündem bu şekilde devam edecek.” ifadelerini kullandı.