Son Dakika

Afrikalı Müslümanlar Filistin için tek yürek

20’den fazla ülkeden Müslüman ilim adamlarının İstanbul’da katıldığı “Vahyin Kutsadığı Şehir: Kudüs” toplantısı Diyanet İşleri Başkanlığı’nca gerçekleştirildi.

Afrikalı Müslümanlar Filistin için tek yürek

20’den fazla ülkeden Müslüman ilim adamlarının İstanbul’da katıldığı “Vahyin Kutsadığı Şehir: Kudüs” toplantısı Diyanet İşleri Başkanlığı’nca gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Afrikalı âlimler, hep bir ağızdan Siyonist İsrail’i kınayarak, Filistin halkına destek verdi.

“Vahyin Kutsadığı Şehir: Kudüs” toplantısı için İstanbul'da bulunan Afrikalı âlimler, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Kudüs'ü Siyonist İsrail'in başkenti olarak kabul etmesi kararı sonrası ülkelerinde yaşananları değerlendirdi. Kudüs’ün Filistin’in başkenti olduğunu ifade eden Kenyalı İmamlar Meclisi Üyesi İbrahim Faysal, Afrikalı tüm Müslümanlar gibi Kenyalı Müslümanlar’ın da Filistin için duruşunun Türkiye ile aynı olduğunu söyledi. Faysal Filistin ve Mescid-i Aksa'nın sadece Arapların değil, tüm Müslümanlar’ın meselesi olduğunu kaydetti.

İsrail ancak güçten anlar

Nijeryalı âlim Dr. Abdulkadir Süleyman Muhammed ise ülkesindeki Müslümanların Filistin ve Kudüs'e desteklerinin her zaman devam ettiğini belirtti.Aradaki uzak mesafeye rağmen Nijeryalı Müslümanların Filistinliler için dua ettiğini ve onlara maddi yardımda bulunmaya çalıştığını söyleyen Muhammed, "Duaların tek başına yeterli olmadığının farkındayım. İsrail'i geriletecek olan tek şeyin intifada olduğuna inanıyorum. İsrail ancak ve ancak güçten anlar. Bu onların geleneğinde var. Siyonistlerin geleneğinde uzlaşı yoktur. Onlara karşı ancak güç kullanırsanız hakkınızı elde edersiniz." değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar