Son Dakika

Afrin’den kaçan sivillere Türk Kızılayı şefkati

Türkiye’nin Afrin’i terör unsurlarından temizlemeye başlamasıyla birlikte içeride esir kalan sivillerin, terör örgütleri PYD/PKK ve DAEŞ’ten kurtularak olası göç etme durumunda Türk Kızılayı devreye girecek.

Afrin’den kaçan sivillere Türk Kızılayı şefkati

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, Afrin’de terör örgütü PYD/PKK ve DAEŞ unsurlarına yönelik Zeytin Dalı Harekatı’na ilişkin, “Tahminimiz böyle bir operasyon neticesinde çok büyük bir hareketlenmenin olmayacağı ama 50 bin gibi bir nüfus hareketliliği üzerine hazırlığımızı yapıyoruz” mesajını verdi.

Harekat kapsamında Afrin bölgesinden olası göç durumunda Azez’de oluşturulacak kamp yerlerinde incelemelerde bulunan Kınık, harekattaki öncelikli görevlerinin insani yardımın bölgeye kesintisiz ulaştırılmasını sağlamak olduğunu söyledi.

TERÖRİSTLER SİVİLLERİ ESİR ALDI

Operasyonun sürdüğü bölgedeki sivillerin güvenli bölgelere alınması ve bunlara insani yardım ve korunma sağlanmasının bu süreçte büyük önem taşıdığını vurgulayan Kınık, “Bu bağlamda içeriden aldığımız bilgiler maalesef bu bölgedeki YPG unsurlarının ve güneyde Halep’i tutan Suriye rejiminin Afrin’deki sivillerin bu bölgelerden çıkışına izin vermediği yönünde...” değerlendirmesinde bulundu.

TÜRK KIZALYI HAZIRLIKLARINI TAMAMLADI

Türk Kızılay’ının olası bir göç durumuna karşılık tüm hazırlıklarını tamamladığını belirten Başkan Kınık,”Birikmeler olmuş cephe hattında, bunların özellikle Azez bölgesine doğru çıkışına izin verilmesi gerekiyor. Bizler bu bölgede onları karşılamak için gerekli altyapı çalışmalarımızı yaptık. Kamp kapasitelerimizi artırıyoruz AFAD’la beraber. Bu anlamda gıda ve korunma destekleri sağlamak için de bu bölgedeyiz, onları bekliyoruz.

Fakat çıkışlarına izin verilmiyor” ifadelerini kullandı.

BİRİLERİ SİVİL CAN KAYBI İSTİYOR

Terör örgütlerinin bölgedeki sivillerin dışarı çıkmasına izin vermemesinin altında yatan hain planla buradaki sivil can kayıplarının yaşanması isteniyor. Savaş hukukuna aykırı bu duruma dikkat çeken Kızılay Başkanı Kınık olası bir tek can kaybından sivillerin buradan çıkışına silah zoruyla izin vermeyen terör örgütlerin olacağını vurguladı.

MUHTEMEL GÖÇ DALGASI

Afrin bölgesinin aslında şehir merkezinde yoğunlaşmış bir nüfusa sahip olduğuna işaret eden Kerem Kınık, çevre köyleriyle beraber nüfusun 400-450 bin civarında olduğunu söyledi. Kınık “Tahminimiz böyle bir operasyon neticesinde çok büyük bir hareketlenmenin olmayacağı ama 50 bin gibi bir nüfus hareketliliği üzerine hazırlığımızı yapıyoruz” ifadelerini kullandı. Türkiye muhtemel göç durumunda binlerce sivil için Azez’in doğusunda güvenli bir alan oluşturulacak.

Yorumlar