Son Dakika

Devlet kaynak ayırırken yaşlı ve engellileri unutmadı

Sanayi ve tarım gibi alanlara önemli ödenekler ayıran devlet, sosyal yaşamı da ihmal etmeyerek bu yıl engelli, yaşlı, genç ve çocuklara yönelik projelere de 131 milyon destek sağladı.

Devlet kaynak ayırırken yaşlı ve engellileri unutmadı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı GAP, DAP, KOP ve DOKAP programları çerçevesinde 1991 yılında yapılmaya başlanan ve 2020'da tamamlanması planlanan çeşitli il ve ilçelerdeki huzurevi, yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezlerinin etüt, proje ve inşaat işleri için 527 milyon 597 bin lira bütçe ayırdı.

YAŞLILARA YÖNELİK ÇALIŞMALAR

Yaşlılara yönelik sosyal hizmetlere ilişkin ulusal düzeyde politika ve stratejilerin belirlenmesi, uygulanması ve çalışmaların değerlendirilmesi kapsamında planlanan projelerin hayata geçirilebilmesi için bu yıl 50 milyon lira harcanacak. Söz konusu projelerle, yaşlıların yaşamlarını kaliteli şekilde sürdürebilecekleri sosyal desteklerin verilmesi için gerekli mekanizmaların kurulması, standardize edilmesi ve denetlenmesi hedefleniyor.

ENGELLİ BAKIM MERKEZLERİNE DESTEK

Bakanlık ayrıca, ülke genelindeki çeşitli il ve ilçelerde 2020'de tamamlanması planlanan Engelli Bakım ve Rehabilitasyon Merkezlerinin etüt, proje ve inşaat işleri için de 227 milyon 550 bin lira bütçe ayırdı. Engellilere yönelik projelerin hayata geçirilebilmesi için bu yıl devletin kasasından 23 milyon 500 bin lira çıkacak.

Söz konusu projelerle, bedensel, zihinsel ve ruhsal engelleri nedeniyle hayatın olağan akışına yeterince uyum sağlayamayan bireylerin, tespiti, incelenmesi, gerekli bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinden yararlandırılmaları amaçlanıyor.

GENÇLERE YÖNELİK PROJELERE ÖNEM VERİLDİ

Devlet, öte yandan öğrenci, çocuk ve gençlere ilişkin proje ve programları da büyük kaynak ayırdı. Bu kapsamda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün hayata geçirmeyi planladığı çalışmalar için bu yıl toplam yaklaşık 57 milyon lira ödenek tahsis edildi.

GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI’NIN DESTEĞİ

Gençlik ve Spor Bakanlığı da bu yıl sosyal kalkınma destekleri çerçevesindeki Gençlik Projelerini Destekleme Hibe Programı için 22 milyon 718 bin liralık kaynak ayırdı.

Program ile gençlerin kişisel ve sosyal gelişiminin desteklenmesini, potansiyellerini gerçekleştirebilmelerine imkan sağlanmasını, sosyal hayatın her alanına etkin katılımının artırılması hedefleniyor.

Yorumlar