Son Dakika

Endonezya’da Kur’an Köyü’nde akademik eğitim ve hafızlık kursu

Endonezya’daki “Kur’an Köyü”, öğrencilere modern akademik ve hafızlık eğitimini harmanlayarak sunuyor.

Endonezya’da Kur’an Köyü’nde akademik eğitim ve hafızlık kursu

Endonezya’daki “Kur’an Köyü”, öğrencilere modern akademik ve hafızlık eğitimini harmanlayarak sunuyor. Daarul Kur’an (DaQu) vakfının girişimiyle başlatılan ve “Kur’an Köyü” olarak adlandırılan faaliyetin, modern komplekslerde sunduğu akademik ve hafızlık eğitim programları öğrencilerden yoğun ilgi görüyor.

Okul öncesinden liseye kadar öğrenciler, eğitim kompleksinde, nitelikli öğretmenlerden hafızlık, tefsir ve tecvid gibi dini derslerinin yanı sıra matematik, fen bilimleri, İngilizce ve Arapça öğreniyor. Öğrenciler, bazı temel bilim derslerini İngilizce alırken Arapça, hafızlık ve tecvid gibi dini dersleri de Yemen, Suriye ve Mısır’dan gelen Arap eğitmenler tarafından veriliyor.

Bu sistem yüksek başarı getiriyor

Cava ve Sumatra Adası üzerinde 10 bölgede kurdukları eğitim merkezlerinde şu ana kadar toplamda 5 bin öğrenciye hizmet verdiklerini söyleyen Tangerang Kur’an Köyü sorumlusu Ahmet Cemil, Kur’an Köyü girişimi hakkında şunları söyledi:
“İlkokul öğrencileri tercihe bağlı yatılı ya da gündüz eğitim görüyor. Ancak ortaokul ve lise öğrencilerinin yatılı olma zorunluluğu var. Eğitim sistemimiz, din ve okul derslerini bir arada sunuyor. Öğrencilerimiz bazı temel bilim derslerini de İngilizce alıyor. Lise sonrasında da takip ettiğimiz öğrencilerin akademik hayatlarında yüksek başarı gösterdiğini görüyoruz. Burada eğitim gören öğrencilerimiz ortalama 2 yılda hafız oluyor.”

2003’te 8 öğrenciyle başlamıştı

Daarul Kur’an vakfının kurucusu Yusuf Mansur Hoca’nın 2003’te bir evde 8 öğrenci ile başladığı bu faaliyetin kısa zamanda büyüdüğünü ifade eden Ahmet Cemil, Yusuf Hoca’nın İslami eğitimden uzak ve çalışan çocuklara cebinden burs vererek bu hizmete başladığını sözlerine ekledi.

Yorumlar