Son Dakika

Filistinli Müslümanlar Türkiye’den kardeşlerini Kudüs’e bekliyor

Filistinli Müslümanlar Türkiye’den kardeşlerini Kudüs’e bekliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kudüs’e mutlaka gidilmeli” çağrısından sonra Çorum’dan 30 kişilik kafile kaldıran Çorum Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan, Filistin gözlemlerini anlattı. Candan, “Kudüslü kardeşlerimiz ‘Türk kardeşlerimizi aramızda görmek bizi çok mutlu ediyor, hayata bağlıyor. Gurbetten ağabeyi, babası gelmiş bir aile gibi mutlu oluyoruz’ diyorlar.” şeklinde duygularını ifade etti.

Geçen hafta Kudüs’ü ziyaret eden Çorum Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan ve beraberindekiler, Mescid-i Aksa’da cuma namazını kıldıktan sonra ABD’nin Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanımasının protesto edilmesi amacıyla düzenlenen eyleme katıldı.
Filistinlilerin Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yakından takip ettiklerini dile getiren Candan, ABD’nin Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanımasının Filistin halkının moralini bozduğunu söyledi. Candan, “Ancak daha çok moral bozan durum, komşu Arap ülkelerinin İsrail ile hareket etmiş olması. Suudi Arabistan’a, Mısır’a, Ürdün’e, Bahreyn’e çok kızıyorlar. En büyük desteği de Türkiye’den görüyorlar.” ifadelerini kullandı.

“Bizim size ihtiyacımız var”

Filistin ziyaretinde çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile görüşmeler yaptıklarını anlatan Candan, görüşmelerde “Sizin için ne yapabiliriz? Türklerden ne istiyorsunuz?” şeklinde sorular yönelttiklerini kaydetti.

Candan, şöyle devam etti:

“Filistinliler, ‘Bizim gıdaya, ilaca, silaha ihtiyacımız var ama bunların hiçbiri olmasa da olur. Bizim size ihtiyacımız var. Siz buraya gelin. Türk kardeşlerimizi aramızda görmek bizi çok mutlu ediyor, hayata bağlıyor. Gurbetten ağabeyi, babası gelmiş bir aile gibi mutlu oluyoruz.’ diyorlar. Bu anlamda Sayın Cumhurbaşkanımızın yaptığı çağrı, çok temelli bir çağrı. Filistin’de karşılığı olan bir çağrı. İnşallah bu bölgeye seyahatler bundan sonra daha çok artar. Tur operatörleri de talebin gittikçe arttığını söylüyor. Bunun Filistin’deki halkın var oluşuna ciddi katkı sağlayacağını düşünüyorum.”

Yorumlar