Son Dakika

Gazzeliler Türkiye’nin yaptırdığı evlere kavuştu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) Gazze’de yaptırdığı 320 konut, işgalci İsrail’in 2014’teki saldırılarında evlerini kaybeden Filistinliler’e teslim edildi. Evlerine yerleşen Filistinliler sıcak bir yuvaya kavuştu.

Gazzeliler Türkiye’nin yaptırdığı evlere kavuştu

Konutların anahtarları, Filistin Devleti’nin belirlediği talimatla 2014’teki saldırılarda evsiz kalan ve yoksul Filistinli ailelere verildi. Filistin Bayındırlık ve İskan Bakanı Mufid el-Hasayine konut teslim töreninde yaptığı konuşmada bölgede yeni konutların inşa edilmesini ümit ettiklerini dile getirdi. Hasayine, Türkiye’nin Filistin halkına desteğinden övgüyle söz ederek “TİKA başta olmak üzere Türkiye’nin Filistin halkına sağladığı destekten çok memnunuz.” ifadesini kullandı. Filistinliler için inşa ettirilen ve imzalanan anlaşmayla Filistin Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’na teslim edilen 320 konut, Gazze’nin güneyinde halk arasında Hucr ed-Dik olarak bilinen Vadi Gazze köyünde bulunuyor.

Evler 2014’te yıkılmıştı

TİKA, işgalci İsrail’in Gazze’ye 2014’te düzenlediği saldırıların yol açtığı büyük yıkım nedeniyle barınma ihtiyacını gidermek için 20 dönümlük bir arazi üzerine, 20 bloktan oluşan ve her blokta 16 daire bulunan bir proje hazırlamıştı.

Her biri 100 metrekare olarak planlanan 320 dairede, yaklaşık 2 bin 250 kişi yaşayacak. İşgalci İsrail’in ağır bombardıman yaptığı 2014 yılında Gazze’de 20 bin ev tamamen yıkılmış ve yaklaşık 100 bin insan evsiz kalmıştı.

Yorumlar