Son Dakika

İHH ve Katar’dan yetimlere “özel köy”

İHH İnsani Yardım Vakfı ve Katar Raf Kurumu öncülüğünde Hatay Reyhanlı’da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ortaklığıyla kurulan ‘özel köy’ açıldı. Suriyeli 990 yetim çocuk için planlanan köy 100 dönüm arazi üzerine kuruldu.

İHH ve Katar’dan yetimlere “özel köy”

Burak Çolo/Diriliş Postası

2011 yılından itibaren Suriye’de yaşanan savaşın ardından 10 milyonun üzerinde çocuk mağdur oldu. Savaş mağduriyeti yaşayan çocuklar şiddet ve sefalete maruz kaldı. Suriyeli yetim çocuklar da tıpkı aynı durumda bulunan akranları gibi organ, fuhuş ve dilenci mafyaları, madde bağımlılığı, insan kaçakçıları, savaş ağaları ve misyoner örgütler tarafından tehdit edilmekte.

EN İYİ ŞARTLAR SAĞLANDI

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde yaklaşık 100 dönüm arazi üzerinde gerçekleştirilen projenin inşaat masrafları İHH’nın ortak faaliyet içerisinde bulunduğu Katar Raf kurumu ve diğer partner kuruluşlar tarafından karşılanmakta olup işletim masraflarının ise bağışçılar, sivil toplum kuruluşları ve devlet tarafından finanse edilmesi planlanmakta. Sitede erkek çocuklar için 35, kız çocuklar için ise 20 adet villa tipi ev hazırlandı. Her bina 18 çocuk kalacak şekilde projelendirildi.

Diriliş Postası Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulunan İHH Medya Sorumlusu Mustafa Özbek, “Burası Suriyeli savaş mağdurları yetimler için yapılan dünyanın en büyük çocuk yaşam merkezlerinden birisi. Böyle olmasıyla birlikte çok özel bir merkez. Yaklaşık 990 Suriyeli ailelerini kaybetmiş çocuklarımız yaşamlarını sürdürecekler. Oyun alanlarından rehebilitasyon merkezlerine kadar farklı alanlar olacak. Camii,eğitim merkezleri okul gibi özellikleri barındıran kompleksler var. Ayrıca 630 m2 idari hizmet binası, 525 m2 cami, 2 adet 940 m2 ve 1 adet 1160 m² olmak üzere 3 okul, 720 m2rehabilitasyon merkezi ve poliklinik binası, 500 m2 toplantı ve gösteri merkezi binası, 1045 m² kapalı spor salonu, 850 m² sosyal tesis, 750 m2 çalışan lojmanı, 900 m2 misafir lojmanı, 128 m² aile görüş binası, çocuk parkları, ekim-dikim amaçlı tarlalar, mesire alanları ve geniş bir yeşil alan yer almaktadır.” şeklinde konuştu.

“ÇOCUKLAR PSİKOLOJİK HASARLARI ÇOK FAZLA”

İHH Yetim Birimi Başkanı Murat Yılmaz, iç savaşın başlamasının ardından İHH’nın hem Suriye içinde hem de Türkiye’deki yetimler ve onların aileleri için önemli çalışmalar yaptığını söyledi.

Yetim çocuklarla çok özel şekilde ilgilenilmesi gerektiğine dikkati çeken Yılmaz, şöyle konuştu:

“Bu savaş en çok yetim çocukları vurdu. Çocukların psikolojik anlamda aldıkları hasarlar çok fazla. Bu ihtiyaç durumu bize bir çocuk yaşam merkezi kurma fikri verdi. Burası, savaş dolayısıyla yetim kalan çocuklar için kurulmuş, dünyanın en büyük yaşam merkezi. Takriben 80 milyon liralık meblağ ile kuruldu bu yapı. Suriye’ye 3 kilometre mesafede kurmayı tercih ettik. Sevgi Evleri tarzında düşündüğümüz villalardaki her şey, çocukların yaş gruplarına göre tasarlandı. Kampüste 6-12 yaş aralığındaki çocuklar, yaş grupları ve cinsiyetlerine göre farklı evlerde kalacaklar. Kampüsün inşası için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın Sevgi Evleri tarzını örnek aldık.”

Merkezin bir köy büyüklüğünde olduğunu belirten Yılmaz, “Savaş nedeniyle yetim kalan çocuklar için kurulmuş dünyanın en büyük yaşam merkezi. Bu ortamda bunları tedavi edeceğiz. . Çocuklara günlük harçlık verilecek. İçerideki marketlerde kendi alışverişlerini yapabilecekler, berbere gidip saçlarını kestirebilecekler.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar