Son Dakika

İman varsa imkân vardır

Konya’da öğretim üyeliği yapan Mustafa Başkonak, işitme ve görme kaybı olan Şeyhülislam Korkmaz’a işaret diliyle Kur’an-ı Kerim okumayı öğretti.
İman varsa imkân vardır

Hayatını engellilerin eğitimine adayan öğretim üyesi Dr. Mustafa Başkonak, doğuştan işitme engeli ve 6 yıl önce geçirdiği rahatsızlık sonucu yüzde 80 görme kaybı bulunan Şeyhülislam Korkmaz’a, sinema filminden etkilenerek başladığı 5 yıllık eğitimle işaret diliyle Kur’an-ı Kerim okumayı öğretti. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Başkonak, Braille, Türkçe parmak ve Arap parmak alfabeleri ile işitme engelli öğrencilere eğitim veriyor.

Daha önce Diyanet İşleri Başkanlığı İşitme Engelliler Eğitim Koordinatörlüğü görevinde de bulunan Başkonak, hayatını adadığı eğitim aşkıyla onlarca engelliyi hayata bağlıyor. Başkonak, Konya’nın kent merkezinde Selçuklu Müftülüğüne bağlı Hacıveyiszade Camiii altındaki merkezde, işitme ve görme engelli öğrencilerine din eğitimi veriyor, Kur’an-ı Kerim öğretiyor. Kurstaki öğrencilere farklı teknik ve yöntemlerle eğitim veren Başkonak, doğuştan işitme engeli bulunan ve 6 yıl önce de geçirdiği rahatsızlık sonucu yüzde 80 görme kaybı yaşayan 38 yaşındaki Şeyhülislam Korkmaz’a, Kur’an-ı Kerim okumayı öğretmenin mutluluğunu yaşıyor. Korkmaz’a, dokunarak ve işaret diliyle eğitim verdiğini anlatan Başkonak, “Çalışmalarımız uzun yıllara dayanıyor. Geceleri görme sıkıntısı çok daha büyük problem teşkil ediyordu. Kendisiyle 5 yıldır aralıksız eğitimlere devam ettik. İşaret dilinin dışında ‘tadoma’ denilen konuşmayı okuma tekniğiyle iletişim kuruyoruz.

“ELİNİN İÇİNE İŞARETLERİ UYGULAYARAK ANLIYOR”

Dokunarak, elinin içine işaretleri uygulayarak anlıyor. Blok ve manüel alfabe yöntemini kullanıyoruz..” diye konuştu. Başkonak, geçen ay Kayseri’de düzenlenen işaret diliyle İşitme Engelliler Kur’an- Kerim’i Güzel Okuma Yarışması’nda birinci olan Korkmaz’ın umre ile ödüllendirildiğini aktardı.

“İSTERSENİZ BAŞARABİLİRSİNİZ”

İşaret diliyle iletişim kuran Şeyhülislam Korkmaz ise yarışmaya bölge birincisi olarak katıldığını belirtti ve şunları söyledi: “Kayseri’deki yarışmada, tedirgindim. ‘Başarabilir miyim’ diye endişeleniyordum. Ama birinci oldum, bundan dolayı çok mutluyum. Önceden adeta boşluktaydım. Kur’an-ı Kerim’i öğrendikten sonra kendimi daha güvende, mutlu ve anlamlı hissediyorum. Benim gibi olanlara örnek olsun, isterseniz başarabilirsiniz.”

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.