Son Dakika

Kurtulmuş: Allah dediğiniz için zulme uğradınız

Ülkelerini Myanmarlı katillerin zulmünden kaçarak bırakmak zorunda kalan Arakanlı Müslümanlar’ı Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Bangledeş’in Cox’s Bazar şehrindeki kamplarda ziyaret etti.

Kurtulmuş: Allah dediğiniz için zulme uğradınız

Ülkelerini Myanmarlı katillerin zulmünden kaçarak bırakmak zorunda kalan Arakanlı Müslümanlar’ı Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Bangledeş’in Cox’s Bazar şehrindeki kamplarda ziyaret etti. Duygusal anların yaşandığı ziyarette Kurtulmuş, “Allah dediğiniz için zulme uğradınız. Bu sizin için şeref” diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı ile AFAD’ın kamp alanındaki Sahra Hastanesi, TİKA, Türk Kızılayı ve Diyanet Vakfı’nın ortak dağıtım noktası ile TİKA mutfağında incelemelerde bulunan Bakan Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin yardım elini bütün mazlumlara ulaştırmaya çalışan kuruluşların bu mülteci kamplarında yürüttüğü çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı. Bakan Numan Kurtulmuş, eşi Sevgi Kurtulmuş ile birlikte 5 bin ailenin oluşturduğu 25 bin kişinin kaldığı Maynargona 2 bölgesinde büyük ilgiyle karşılandı.

Müslüman olduğunuz için zulüm görüyorsunuz

Arakanlı mültecilerle bir süre sohbet eden Bakan Kurtulmuş, “Sizler bu zulmü sırf Müslüman olduğunuz için görüyorsunuz. Tıpkı Peygamber Efendimiz’in Medine’ye hicret etmesi gibi bu ülkeye sığındınız.” dedi.

“Biz, bütün gücümüzle sizin yanınızda olacağız, tüm imkânlarımızı seferber edeceğiz” ifadelerini kullanan Bakan Kurtulmuş, “Sadece Allah dediğiniz için zulme uğradınız. Bu sizin için bir şeref, bu zulme seyirci kalmak da insanlık için zillettir. Mazlumlar olarak duası kabul olmaya en layık insanlarsınız. Cenab-ı Allah inşallah sizin duanızı duyacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve tüm halkımızın sizlere selamı var, sizin selamınızı da onlara ileteceğim.” diye konuştu.

Köylerimizi ateşe verdiler

Arakanlı mültecilerden Muhammed Cübeyr ise 40 yaşında doğduğu toprakları terk etmek zorunda kaldığı belirtti ve şunları söyledi:
“1970’ten beri zulüm altındayız. 4 ay önce askerler bir alanda topladılar hepimizi. Köylerimizi ateşe verdiler. Hemen kaçtık. Kaçamayanlar öldü. 105 kişi öldü. Kadınlarımıza tecavüz ettiler. 14 gün boyunca yürüyerek buraya gelebildik. Türkiye bize çok yardımcı oldu. Önce Allah sonra Türkiye bize yardımcı oldu.”
Bölgede İHH İnsani Yardım Vakfını da ziyaret eden Bakan Kurtulmuş, yetkililerden bölgede yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi aldı.
İHH İnsani Yardım Vakfı, bambu ev projesi kapsamında, mart ayı sonuna kadar bölgede 5 bin evin bitirilmesini hedefliyor.

Yorumlar