Son Dakika

Muhacir minikler “seyyar sınıf” ile eğitim görüyor

Suriyeli muhacir miniklerin eğitimi için Hatay’da içerisinde boya kalemlerden etkinlik malzemelerine kadar bir ana sınıfı oluşturuldu. Tekerlekli olması sayesinde istenilen yere taşınabilen "seyyar sınıf", muhacir miniklerin okulu haline geliyor.

Muhacir minikler “seyyar sınıf” ile eğitim görüyor

Kırıkhan Kaymakamlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Hatay Yardımlaşma Derneğince (HAYAD) hayata geçirilen “Seyyar Okul Projesi” sayesinde eğitim, şehir merkezine uzak yerlerde kurdukları derme çatma çadırlarda aileleriyle yaşamlarını sürdüren Suriyeli miniklerin ayağına kadar götürülüyor. Yaklaşık 8 metrekarelik tekerlekli konteynerden oluşan sınıf, içerisindeki masa sandalye, boya, boyama kitabı ve daha birçok etkinlik için kullanılan malzemeler ile adeta eğitim kutusunu andırıyor. Duvarlarında mevsim panoları ve öğretici resimlerin yer aldığı, elektrikli sobayla ısınmanın sağlandığı sınıfta, Suriyeli minik öğrencilerin de yüzü gülüyor.

Eğitim için bir alternatif oldu

İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Cahit Ayazhan, yaptığı açıklamada, hayata geçirilen projenin Suriyeli muhacir öğrencilerin eğitim ve öğretimi için bir alternatif olduğunu söyledi. Amaçlarının, hiçbir öğrencinin eğitimden geri kalmamasını sağlamak olduğunu belirten Ayazhan, şöyle devam etti: “İlk olarak geçen yıl ilçeye bağlı Kaletepe mevkisinde bu okulumuz faaliyet gösterdi ve okula ulaşamayan, çadırda yaşayan 36 Suriyeli öğrencinin okul ihtiyaçları karşılanıp eğitim öğretim imkanı sunuldu. Bu yıl ise Çataltepe’de çadır içerisinde yaşayan Suriyeli vatandaşların özellikle ana sınıfı öğrencilerinin köydeki okulumuza ulaşamadıkları görüldü ve çalışma bu yönde geliştirildi.” Seyyar sınıfın tek öğretmeni Aynur Doğan da öğrencilerini çok sevdiğini ve onların eğitimi için elinden geleni yaptığını söyledi.

Yorumlar