Son Dakika

Sabah Namazı Devrimi’nden Darülaceze’ye anlamlı ziyaret

Darülaceze sakinleri kimsesizler, gençler tarafından unutulmadı. Darülacaze’ye ziyarette bulunan Sabah Namazı Devrimi gönüllüleri, yaşlılarla sohbet ederek dualarını aldı.

Sabah Namazı Devrimi’nden Darülaceze’ye anlamlı ziyaret

BURAK ÇOLO / ÖZEL HABER

Sultan Abdulhamit Han’ın Osmanlı-Rus savaşı döneminde İstanbul Şişli’de kurduğu Darülaceze kimsesizlere sahip çıkan, muhtaç insanları bir araya getirerek onlara barınma imkanı sağlayan kurumdur. Darulacaze yaşlılara barınma imkanı sağladığı gibi kimsesiz gençlere de sahip çıkarak onları mesleki anlamda da geliştirmeyi hizmet edinmektedir. Kilim, çorap üretimi gibi üretimlerde bulunarak hem mesleki gelişim hem de maddi kazanç sağlanmakta.

500 KİŞİYİ MİSAFİR ETMEKTEYİZ

Darulacaze kurumunun diğer huzurevlerinden farkı kimsesizleri kabul etmesi olduğunu aktaran Darülaceze Başkanı Hamze Cebeci, “Akrabası olanlarda kendi ailelerinden dışlandıysa kurumumuza kabul ediliyor. Darulacaze 1877 Osmanlı-Rus harbinden sonra oluşan Kırım bölgesinden göçlere alternatif olarak kurulmuştur. Bölgeden göç eden birçok kimsesiz bu kurumda misafir edilmiştir. Şuanda kurumumuzda 500 kişiyi misafir etmekteyiz. Darulaceze olarak bağışlarla ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz. Devlete bağlı bir kurumuz fakat kurum kurulduğundan itibaren devletten ekonomik bir yardım almıyor. Ekonomik yardım almaması kurumun kendi iç politikasıdır.” İfadelerini kullandı.

BÜYÜKLERİMİZDEN DUA TALEP ETTİK

Sene açılış programımızı Abdulhamit Han’ın yaşlılar için yaptırmış olduğu Darulaceze’de başlamak istediklerini ifade eden Sabah Namazı Devrimi’nden İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğrencisi Muhammed Fatih Yaman, “Hem kendi kalbimizin yumuşaması hem de büyüklerimizin gönlünü hoş etmek için bu manidar buluşmayı tercih ettik. 

Ziyaret esnasında çok duygulu anlar yaşadık özellikle ilk defa gelen arkadaşların ziyadesiyle duygulandığını gözlemledim. Ziyaret ettiğimiz büyüklerimizden dua etmelerini talep ettik. Bizde büyüklerimize dua ettik. Özellikle bir teyzemizin ümmetin tüm ülkelerindeki olaylardan haberdar olması, gençlerle irtibat halinde, iletişimde olması ilgimizi celbetti. Bize şunu düşündürdü hasta büyüklerimiz bunu düşünüyorlarsa biz sağlıklı gençler olarak dertlerimizi yeteri kadar düşünüyor ve sebatla çalışıyor muyuz?” dedi.

Yorumlar