Son Dakika

Savaş çocukları için gezgin kütüphane

Suriye'de Esed/Hamaney rejimi ve terör örgütlerinin tarumar ettiği okullarda eğitim öğretim göremeyen savaşın çocukları için kollar sıvandı. Bölgede yoğun bombardımandan etkilenen ve okullarına gitmekten çekinen çocuklar için Malik el Rifai 'gezici kütüphane' uygulaması başlattı.

Savaş çocukları için gezgin kütüphane

Suriye'nin kuzeyindeki İdlib ilinde savaş mağduru çocuklara kitap ulaştırmak için gezici kütüphane kuruldu.

Suriyeli gönüllülerin oluşturduğu kütüphanede, dünya klasiklerinden hikayeler ve romanlar ile tarih, fen ve sosyal bilimler kitapları yer alıyor.

Gezici kütüphane, 19-30 Eylül tarihleri arasında yaşanan yoğun bombardımanların ardından korktukları için hala okullarına gidemeyen çocuklara da ders kitapları ulaştıracak.

Haftanın iki günü İdlib kırsalında bulunan köylere kitap götürülüyor.

Kütüphane müdürü Malik el Rifai "Savaş mağduru çocuklara, hikayeler, romanlar, tarih kitapları, fen ve sosyal bilimler kitapları ulaştırmak için böyle bir proje başlattık." dedi.

Rifai, bu senenin başında başlattıkları gezici kütüphanede, alanında uzman bir ekiple kitapları seçtiklerini belirterek, "8 ay süren hazırlık sonrası gezici kütüphane hizmete başladı. Şu ana kadar 200'den fazla çocuğa kitap ulaştırdık." şeklinde konuştu.

Rifai, hedeflerinin Suriye'de herkese kitap ulaştırmak olduğunu kaydetti.

Yorumlar