Son Dakika

Külliye'nin desteğiyle 'Sıfır Atık Projesi' 51 ağaç korudu

Emine Erdoğan'ın önderliğinde yürütülen 'Sıfır Atık Projesi' ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, 2 bin 920 kilogram kağıt ve karton geri dönüştürülerek 102 kişinin oksijen ihtiyacını karşılayabilecek 51 ağacın korunması sağlandı.

Külliye'nin desteğiyle 'Sıfır Atık Projesi' 51 ağaç korudu

Emine Erdoğan, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından, kendisinin himayesinde Çevre ve Şehir Bakanlığınca yürütülen projeye ilişkin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki ocak ayı verilerini paylaştı. 

51 ağacın güvenliği sağlandı

Projenin çalışmalarının Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde tüm hızıyla devam ettiğini belirten Erdoğan, ocak ayında Külliye'de, 2 bin 920 kilogram kağıt ve kartonun geri dönüştürülerek 102 kişinin oksijen ihtiyacını karşılayan 51 ağacın korunmasının sağlandığını bildirdi.

Birçok maddede tasarruf sağlandı

Bin 660 kilogram metalin geri dönüştürülerek, 100 vatlık bir ampulü 2 milyon 553 bin 846 saat çalıştıracak enerji elde edildiğini vurgulayan Erdoğan, bin 120 kilogram plastiğin geri dönüştürülerek tekstil ürünü, çöp kutusu, plastik boru, sera örtüsü gibi ürünlerin üretilmesine katkı sağlandığını, 420 kilogram camın geri dönüştürülerek 50 litre petrol tasarrufu sağlandığını kaydetti.

Proje 2017'de başlatıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıkların kontrol altına alınması, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ile yaşanabilir bir dünya bırakılması hedefi doğrultusunda 2017'de Sıfır Atık Projesi başlatılmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın öncülüğünce yürütülen proje, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde de uygulanmaya başlanmıştı.

Yorumlar