Son Dakika

Türk askeri Somali’de istikrar için çalışıyor

Türkiye’nin 1950 Kore Savaşı’ndan sonra ilk kez asker gönderdiği ülke olan Somali’de, 25 yıldır Türk askeri bölgedeki barış adına çaba gösteriyor. Somali halkıyla ilişkilerini geliştiren Türkiye, Somali’nin kalkınması için ticari girişimlerde de bulunuyor.

Türk askeri Somali’de istikrar için çalışıyor

1990’lı yılların başında iç savaş ve kıtlığın vurduğu Somali’ye insani yardımların ulaştırılması ve barışın korunması amacıyla Türkiye asker gönderdiğinden beri ülkenin gelişimi için çalışıyor. Şu anda Somali’de bir askeri üssü bulunan Türkiye, ülkeye ilk olarak 1993’te asker gönderdi. Çatışma ortamına aynı dönemdeki kuraklık da eklenince Somali’de tarihin en ciddi kıtlıklarından biri yaşandı ve ülke bir felaketin eşiğine geldi. Türkiye ise 1979’da açtığı ancak iç savaş nedeniyle 1991’de kapattığı Mogadişu Büyükelçiliği’ni 1 Kasım 2011’de yeniden açtı.

Erdoğan’ın ziyareti önemli rol oynadı

Özellikle 2011’deki kuraklık felaketine uluslararası toplumun dikkatini çekmek ve Türk halkının dayanışmasını göstermek için Türkiye harekete geçti. O dönem Başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ağustos 2011’deki ziyareti, Somali’ye yönelik izolasyonun kalkmasında önemli rol oynadı. Ziyaretten sonra Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Kızılay ve birçok sivil toplum kuruluşu aracılığıyla yapılan insani yardımlar ve kalkınma amaçlı yardımların toplamı 500 milyon doları aştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da 2015 ve 2016’da iki kez daha ülkeyi ziyaret ederek Türkiye’nin dayanışmasını vurguladı. Bu ziyaretlerden sonuncusunda 3 Haziran 2016’da Türkiye’nin en büyük dış misyonu olan Mogadişu Büyükelçiliği külliyesinin açılışı yapıldı. Ayrıca Türkiye, son yıllarda Somali’nin kalkınması için birçok uluslararası konferansa da ev sahipliği yaptı. Türk şirketlerinin ülkedeki yatırımları da 100 milyon doları aştı.

Yorumlar