Son Dakika

“Türk askerinden memnunuz artık PYD’den korkmuyoruz”

Gıda sıkıntısı çektikleri için sınırdaki askere sığınan Suriyeliler, “Biz Türk askerinden memnunuz. Bizim güvenliğimizi sağladı. Artık korkmuyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Türk askerinden memnunuz artık PYD’den korkmuyoruz”

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), teröristlerden arındırılan bölgelerdekilere yardımlarını sürdürüyor.

Afrin’in kuzeyindeki Sorke köyünün dışında yaşayan bir Suriyeli, sınıra gelerek kendileriyle bölgede birkaç ailenin daha kaldığını söyledi. Suriyeli ailenin, yiyeceklerinin kalmadığını belirterek, yardım talep etmesi üzerine Mehmetçik harekete geçti.

Türk Kızılayı ile irtibata geçilerek hudut karakoluna gıda kolileri istendi. Türk Kızılayı’nın getirdiği yardım kolileri, “Kirpi” adı verilen zırhlı araca yüklendi.

İSTİHKAMCILARDAN SINIR ÖTESİNE PORTATİF KÖPRÜ

Zırhlı araç, fiziki modüler duvarda açılan bölümden sınırın karşı tarafına geçti.

“Kirpi”nin üzerinden geçtiği istihkam birliklerince kurulan portatif köprü dikkati çekti. Zırhlı araç, aralarında iki çocuğun da bulunduğu ailenin yanına ulaştı. Ayaklarında sadece terlik olan ve çorapları çamurla kaplanan çocuklara kıyafet yardımı da yapıldı.

Gıda sıkıntısı çektikleri için sınırdaki askere sığındıklarını dile getiren Suriyeliler, “Biz Türk askerinden memnunuz. Türkiye’nin kollarına sığındık. Onlar bize erzak verdi, bizi korudu. Teröristler önceden bizim köyümüze geliyordu. Harekat sonrasında gelmiyorlar artık. Türk askeri bizim güvenliğimizi sağladı. Artık korkmuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Suriyeli aile ile sohbet eden Mehmetçik de “Türk askeri her zaman sivillerin yanındadır. Biz Türk askeri olarak sizlere barışı getirdik. Bizim işimiz terör örgütleriyle. Türk ordusu mazlumun yanındadır.” diye konuştu.

Yorumlar