Son Dakika

Türkiye “Geri Gönderme Merkezi”yle dünyaya ders veriyor

Dünyanın sözde en gelişmiş ülkeleri göçmenlere uyguladığı tavır nedeniyle sorgulanırken Aydın'da, göçmenlerin ülkelerine gönderileceği zamana kadar bekletildikleri Geri Gönderme Merkezi, yaşam koşulları ve sağlanan hizmetler bakımından Türkiye dünyaya örnek oldu.

Türkiye “Geri Gönderme Merkezi”yle dünyaya ders veriyor

Özellikle ekonomik anlamda geri kalmış ülke vatandaşlarının çalışmak için gittiği gelişmiş ülkeler, göçmenleri sınır dışı ederken ellerine ve ayaklarına bağladıkları zincirler tüm dünyada tepkilere yol açmıştı. Türkiye ise göçmenler için oluşturduğu “Geri Gönderme Merkezi” ile yemekhaneden çamaşırhaneye, kantinden spor salonuna, dinlenme odasından kütüphaneye, çocuk oyun odalarından kuaför salonuna kadar birçok imkânla, ülkelerine gönderilmeyi bekleyen göçmenlere otel ortamında barınma sağlıyor.

Temsil ettiğimiz medeniyeti gelip görsünler

Kent merkezine yaklaşık 3 kilometre uzaklıktaki 40 dönümlük arazi üzerinde bulunan Geri Gönderme Merkezi’nde 4 kişilik aile tipi odalara ve 12 kişilik koğuş tipi odalar yer alıyor. Suça karışmış kişiler ile yasa dışı yollardan ülkeye giriş yapan ailelerin ayrı yerlerde tutulduğu merkezde, göç uzmanları, 2 psikolog, bir sosyal çalışmacı, bir hukukçu, 3 tercüman, bir gıda mühendisi ve güvenlik personeli görev yapıyor. Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, kendi ülkelerinde yaşama şansları kalmamış olan aynı kültürü, aynı tarihi paylaşan insanlara Türkiye'nin kucak açıp sahip çıktığını dile getirdi. Geri Gönderme Merkezleriyle ilgili Avrupa Konseyi İşkence ve Kötü Muameleyi Önleme Komitesinin açıkladığı raporun gerçek dışı olduğuna dikkati çeken Köşger, “Avrupa'nın göbeğinde insanlar son derece gayri insani koşullarda yaşamak zorunda kalıyor. Mültecilerin kaldığı çadırları da başlarına yıkıyorlar. Biz nasıl bir medeniyeti temsil ediyoruz gelip görsünler." diye konuştu.

“Allah Türkiye’den razı olsun”

Iraklı 50 yaşındaki Serdar Fetho ise şu anda hiçbir sıkıntılarının olmadığını belirterek, "Allah Türkiye'den razı olsun. Diğer ülkeler yüzümüze bakmazken Türkiye bize baktı. Allah Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'dan da razı olsun. Bize en yakın ülke Türkiye’dir." dedi.

Yorumlar