Son Dakika

Türkiye'den Arakanlı 3 bin aileye yardım

Myanmar hükümetinin zulüm ve baskısı altına olan Arakanlı Müslümanlara Türkiye'nin köklü kuruluşlarından olan TİKA yardım eli uzattı.

Türkiye'den Arakanlı 3 bin aileye yardım

Dünyanın dört bir yanında mazlumlara yardım ulaştırma çabası içinde olan TİKA Arakanlı Müslümanların yaraları sarmaya çalışıyor. Myanmar ordusu ve budist rahiplerin köylerini yağmalayarak yerlerinden ettiği 3 bin Arakanlı Müslüman aileye 150 ton yardım ulaştığının bilgisi aktarıldı.

Botlar ve helikopter destekli taşınan yardımlarda ilk yardım malzemeleri ve temel ihtiyaçlar bulunuyor.

Yapılan yardımlara ilişkin sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, TİKA'nın çabalarının takdire şayan olduğunun altını çizdi.

Türkiye'nin gayretleriyle Arakan Maungdaw'da günlerdir gıdası olmayan köylerdeki 3 bin ihtiyaç sahibi aileye yardım ulaştırıldığını vurgulayan Çavuşoğlu, "TİKA'mız eliyle botlarla veya helikopterlerle dağıtılan 150 tonluk yardımlar pirinç ve kuru balıktan oluşuyor. Zor koşullarda milletimizin selamını Arakanlı kardeşlerimize ileten TİKA görevlilerimizin gayretleri takdire şayandır. Nerede bir mağdur ve mazlum varsa onlarla olmaya çabalıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar