Son Dakika

Türkiye’ye köfte satıyor

Abdülkadir Konuksever / Diriliş Postası Kur’an kursu hocalığından emekli olduktan sonra evde oturmaktan sıkılan Diyarbakırlı Gülten Arslan Ekinci, çevresindekilerin vazgeçirmeye çalışmalarına karşın elleriyle açtığı içli köfteleri Türkiye’nin pek çok noktasına gönderiyor.

Türkiye’ye köfte satıyor

Abdülkadir Konuksever / Diriliş Postası

Kur’an kursu hocalığından emekli olduktan sonra evde oturmaktan sıkılan Diyarbakırlı Gülten Arslan Ekinci, çevresindekilerin vazgeçirmeye çalışmalarına karşın elleriyle açtığı içli köfteleri Türkiye’nin pek çok noktasına gönderiyor. Günde bin köfte satan Ekinci’nin hedefi yüz bin. 33 yıl Kur’an kursu hocalığı yapan ve bini aşkın öğrenci, sekiz de Hafız-ul Kur’an yetiştiren Gülten Arslan Ekinci, geçtiğimiz yıl Temmuz ayında emekli olmuş. Bir süre evinde oturup kendine meşgale bulmaya çalışmış ancak sıkılması uzun sürmemiş.

“Vazgeçirmeye çalıştılar”

Diyarbakır’ın ilk kadın Kur’an kursu hocasıyım. 82 yılında gönüllü olarak başlayıp tam 33 yıl sürdürdüm. Emekli olunca biraz bocaladım elbette. O kadar yıl düzenli çalışmanın ardından evde oturmak sıktı beni.

İçli köftem çok meşhurdur, herkes çok beğenir; ‘neden yapıp satmayayım’ diye düşündüm?” diyen Ekinci, “Evde küçük küçük yapıp lokantalara gitmeye başladım. Siparişler gelmeye başladı. Tadına bakan almak istiyordu. Bu arada KOSGEB’e başvurdum kabul edildi. Evimin bulunduğu binada bir daire kiraladım. Hanım arkadaşlarımızdan duyanlar çalışmak için geldiler.
Hamur yoğurma makinesi, kıyma makinesi, pişirmek için sanayi tipi ocaklar aldım. Toplam beş kişi çalışıyoruz. Siparişleri ancak yetiştirebiliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Sırrı doğallığında saklı”

İçli köftelerinin lezzeti Gülten hanımın doğal ürünlerde ısrar etmesi ile ilgili. Malzemelerini özenle seçen Ekinci, “Hamuru dualarla karıyorum. Zeytinyağı kullanıyoruz içli köftelerimizde. Ev yapımı pul biber, kaya tuzu kullanıyoruz. Karabiber ve kimyonu kendimiz ellerimizle çekiyoruz. Bulgurumuzu Kızıltepe’den alıyoruz ve birinci sınıf. Etimiz ise yöremizde doğal beslenmiş hayvanlardan seçiliyor. E hamurumuzu karıp köftemizi yoğururken abdestli namazlı insanlarız, dualarla yapıyoruz. Tartıp gramajlarına azami dikkat gösteriyoruz. Tüm bunlar da hem lezzet hem de bereket veriyor çok şükür.” şeklinde konuştu.

Hedef tüm Türkiye ve yurtdışı

Hanımların elinde şekillenen günlük bin köfte eksi 45 derecede dondurulduktan sonra Ankara, İstanbul ve Bursa başta olmak üzere pek çok kente gönderiliyor. Hedefleri sayıyı günlük yüz bine çıkarıp Tüm Türkiye ve yurtdışına da göndermek.

“Biz aracı ile satıyoruz. İlk hedefim birinci elden satmak ve tüketiciye daha ucuza gitmesi. Yurtdışından çok talep oluyor. Bazı zincir marketlere gittik ödemelerini 90 gün sonra yapıyorlar şimdi böyle bir gücümüz yok. Ama işlerimizi büyüteceğiz ve hem çalışan sayımız artacak hem de hacmimiz.” dedi.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.