İngiltere Merkez Bankası politika faizinde değişiklik yapmazken önceki toplantıda faiz artışı yönünde oy kullanan iki şahin üye faizlerin beşinci kez üst üste sabit bırakılmasını destekledi.

BoE'den yapılan açıklamaya göre, faiz oranı yüzde 5,25 seviyesinde tutuldu. Piyasaların tamamına yakınının beklediği bu karar, borçlanma maliyetinin 16 yılın en yüksek seviyesinde kalması anlamına geliyor.

İngiltere MB faizleri değiştirmeme kararını 1'e karşı 8 oyla aldı. Daha önce faizlerin artırılması için oy veren Para Politikası Komitesi üyesine Jonathan Haskel ve Catherine Mann faizin değişmemesi yönünde oy verdiler. Üyelerden Swati Dhingre ise faizin yüzde 5.0'a indirilmesi için oy veren tek üye oldu. 

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Bailey

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu: "Başkentray ile günde 60 bin yolcu taşıdık" Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu: "Başkentray ile günde 60 bin yolcu taşıdık"

Banka, hızla artan fiyatları yavaşlatmak için faiz oranlarını yüksek tutuyor. Ancak enflasyonun geçen ay iki buçuk yılın en düşük seviyesine gerilemesinin ardından ekonomistler oranların Haziran ayında düşmeye başlamasını bekliyor.

Bankanın güvercin üyesi Swati Dhingra ise ikinci toplantı üst üste faiz indiriminden yana oy kullandı.

Bankanın başkanı Andrew Bailey yaptığı açıklamada henüz faizleri indirecek noktada olmadıklarını belirtti. Bankanın faizlerin mevcut seviyelerde ne kadar süre tutulacağına dair “değerlendirmenin sürdüğü” yönündeki yönlendirmesinde de değişiklik yapılmadı.

Editör: Pınar Karahan