İspanya Dışişleri Bakanlığına bağlı Viyana Sarayı'nda yapılan ve "İlk Stratejik Diyalog" adı verilen Albares ve Al Sani görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

Albares, "İspanya, İsrail ile Hamas arasındaki savaşın başlangıcından bu yana bölgesel gerilimin tırmanması riski konusunda uyarıda bulunuyor. Lübnan da Hizbullah'ın saldırılarıyla kırılgan bir ülke konumundadır ve gerilimin tırmanması riskine karşı endişelerimiz sürüyor." dedi.

Lübnan'da görev yapan Birleşmiş Milletler (BM) barış gücü UNIFIL'de İspanya'nın 650 askerinin bulunduğunu hatırlatan Albares, "bu ülkede yaşanan son gelişmeleri çok yakından takip ettiklerini" vurguladı.

İki ülkeyi vurdu! Gaemi Tayfunu hayatı durma noktasına getirdi İki ülkeyi vurdu! Gaemi Tayfunu hayatı durma noktasına getirdi

Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri Hasan Nasrallah'ın İsrail'e olası bir destek verilmesi durumunda Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ni de (GKRY) hedef alabileceklerine dair açıklamasını "reddediklerini" söyleyen Albares, "İspanya olarak bölgede barışın sağlanması için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını" ifade etti.

Albares ayrıca, İsrail'in saldırılarının durdurulması, ateşkes ilan edilmesi ve bölgeye barışın getirilmesi için Katar'ın gösterdiği çabaların "hayati ve yeri doldurulamaz" olduğunu kaydetti.

Kaynak: AA