İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares bir radyo kanalında yaptığı röportajda, Filistin devletini tanıdığı nedeniyle İsrail’in Kudüs’teki konsolosluğun faaeliyetlerine getirmeyi planladığı kısıtlamaları reddettiğini ifade etti.

Albares, “Bu sabah İsrail hükümetine, Kudüs'teki İspanyol başkonsolosluğunun normal faaliyetlerine yönelik herhangi bir kısıtlamayı reddettiğimizi belirten sözlü bir nota gönderdik, zira bu notanın statüsü uluslararası hukuk tarafından garanti altına alınmıştır" dedi.

İSPANYA’NIN FİLİSTİN DEVLETİNİ TANIMASI

Fransa'nın Lyon kentinde aşırı sağa karşı gösteri yapıldı Fransa'nın Lyon kentinde aşırı sağa karşı gösteri yapıldı

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, 28 Mayıs’ta Filistin devletini resmen tanıyacaklarını duyurmuştu. Hükümet Sözcüsü ve Eğitim Bakanı Pilar Alegria, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından, Filistin devletinin resmi olarak tanınması kararının onaylandığını belirterek, "Özel bir Bakanlar Kurulu toplantısı oldu. Tarihi bir bir karar ve tek bir hedefi var. O da barışa katkı sağlamak” demişti.

İSRAİL’DEN TEPKİ

İsrail Dışişleri Bakanlığı, İspanyol hükümetinin ‘Filistin Devleti’ni tanıma kararının ardından Kudüs’te bulunan İspanya Büyükelçiliğine Filistinlilere konsolosluk hizmeti vermesini yasaklayacaklarını açıklamıştı.

Konsolosluk faaliyetlerinin 1 Haziran’dan itibaren yasaklanacağı belirtilmişti.

Kaynak: Haber Merkezi