Dışişleri Bakanı Katz, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada, İspanya'nın Filistin'i tanıma kararı almasına ve İspanya Başbakan Yardımcısı Yolanda Diaz'ın sadece Filistin devletini tanımaya değil aynı zamanda "Filistin'i nehirden denize kadar özgürleştirmeye" yönelik açıklamasını eleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bodrum’da Aliyev ile bayramlaştı Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bodrum’da Aliyev ile bayramlaştı

Katz paylaşımında; "İspanya'nın bir Filistin devletini tanımasına ve İspanya Başbakan Yardımcısının sadece bir Filistin devletini tanımaya değil aynı zamanda "Filistin'i nehirden denize kadar özgürleştirmeye" yönelik antisemitik çağrısına yanıt olarak, İspanya'nın İsrail'deki temsili ile arasındaki bağlantıyı kesmeye karar verdim. Ve Filistinliler ve Kudüs'teki İspanyol konsolosluğunun Batı Şeria'dan Filistinlilere hizmet sunmasının yasaklanması. Bu cahil, nefret dolu birey, radikal İslam'ın gerçekte ne istediğini anlamak istiyorsa, günümüzün İspanya'sı olan Endülüs'teki 700 yıllık İslam yönetimini incelemelidir." ifadelerini kullandı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı, Filistin'i tanıma kararı alan İspanya, Norveç ve İrlanda'nın Tel Aviv büyükelçilerinin Dışişleri Bakanlığına çağrıldığını açıklamıştı.

İspanya, Norveç ve İrlanda 22 Mayıs'ta yaptıkları açıklamada, Filistin'i, uluslararası hukuka ve ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarına uygun şekilde 1967 sınırlarıyla 28 Mayıs'ta tanıyacağını duyurmuştu.

İspanya Başbakanı Sanchez, tarihin doğru tarafında yer aldıklarını ifade etmişti.

Kaynak: AA