İran’ın İsrail’e yönelik saldırısının ardından, İsrail Savaş Kabinesi bir araya geldi.  Savaş Kabinesi toplantısının İran’a verilecek karşılık konusunda karara varamadan sona erdiği aktarıldı.

İSRAİL KARŞILIK VERİLMESİ KONUSUNDA KARARLI

Savaş Kabinesi’nin İran’a karşılık verilmesi konusunda kararlı olduğu ifade edilirken, Savaş Kabinesi’nin zamanlama ve kapsam konusunda henüz bir karara varamadığı belirtildi. Haberde ayrıca İsrail ordusunun İran’a verilecek karşılık konusunda ek seçenekler üretmesi için görevlendirildiği ifade edildi.

DSÖ Batı Şeria'da derinleşen sağlık krizinden endişe duyuyor DSÖ Batı Şeria'da derinleşen sağlık krizinden endişe duyuyor

ABD: İRAN'A SALDIRIYI DESTEKLEMEYECEĞİZ

Beyaz Saray, ABD yönetiminin İsrail'in olası karşı saldırına destek vermeyeceğini açıkladı. Açıklamaya göre Biden Netanyahu'ya İsrail'in karşı saldırıya başlaması durumunda ABD'nin katılmayacağını bildirdi.

 İRAN-İSRAİL GERİLİMİ NASIL BAŞLAMIŞTI?

İsrail, İran'ın Şam'daki konsolosluk binasına 1 Nisan'da hava saldırısı düzenlemişti. Saldırıda, İran Devrim Muhafızları Ordusundan 2'si general rütbesinde toplam 7 kişi ölmüştü. İran, İsrail'in konsolosluk saldırısının ülkesinin topraklarına saldırı anlamına geldiğini ve misillemede bulunacaklarını duyurmuştu.

İsrail de İran'ın saldırılarına karşılık vereceğini bildirmişti. İran dün İsrail'e yüzlerce kamikaze insansız hava aracı, balistik ve seyir füzesiyle saldırı başlatmış, bazı askeri hedeflerin vurulduğunu açıklamıştı.

İsrail ise saldırıların çoğunun hava savunma sistemlerince önlendiğini ancak güneydeki bir askeri üsse füze isabet ettiğini belirtmişti.

Editör: Ela Duyar