Merve Dere/Muhabir 

Sağlık alanında İsveç'te gerçekleştirilen bir araştırmada, "hastalık hastalığı" olarak bilinen "hipokondriyazis" tanısı konmuş bireylerin diğer insanlara göre daha erken öldüğü ortaya çıktı. İsveçli bilim insanları tarafından yürütülen bu çalışma, 4 bin 19 kişi ile 41 bin 290 kişinin verilerini içeriyor.

Sadece bir damla kuru kan ve yeni testle kanseri dakikalar içinde tespit etmek mümkün! Sadece bir damla kuru kan ve yeni testle kanseri dakikalar içinde tespit etmek mümkün!

Araştırma sonuçlarına göre, "hastalık hastası" olarak tanımlanan bireylerin hem doğal hem de doğal olmayan nedenlerden dolayı diğerlerine göre daha erken yaşlarda öldükleri tespit edildi. Bu önemli çalışma, Karolinska Enstitüsü'nde görevli araştırmacılar tarafından gerçekleştirildi ve elde edilen veriler "JAMA Psychiatry" dergisinde yayımlandı. 

Buna göre bireylerin daha olumlu düşünmesi ve hasta olacağım korkusundan kurtulması gerekiyor. Uzmanlar, bu düşünceden kurtulmanın yolunu ise  kitap okumak , spor yapmak, sevdikleriniz ile vakit geçirmek gibi keyif aldığınız aktiviteleri yapmaktan geçtiğini söylüyor.

Muhabir: Merve Dere