Trendyol Süper Lig'e bu sene yükselen Pendikspor, kötü başlangıç sonrası teknik direktör Osman Özköylü ile yollarını ayırıp yerine Portekizli teknik adam Ivo Viera'yı getirmişti.

Bayern evinde Kopenhag ile berabere kaldı, Galatasaray'ın işi zorlaştı Bayern evinde Kopenhag ile berabere kaldı, Galatasaray'ın işi zorlaştı

İlk maçına Konyaspor deplasmanında çıkan Portekizli çalıştırıcı, karşılaşmadan 2-1 galip ayrılarak İstanbul ekibinin ligdeki ilk galibiyetini almıştı. 

Pendikspor ile 5. maçına RAMS Başakşehir karşısında çıkacak olan Vieira, 4 maçta 3 galibiyet alarak dikkatleri üzerine çekti.

47 yaşındaki teknik adam Pendikspor'un başında tek mağlubiyetini 10. hafta maçında 5-0'lık skorla Fener bahçe karşısında aldı.

İhlas Haber Ajansı'na (İHA) açıklamalarda bulunan Ivo Vieira'nın açıklamlarından satır başları:

"İlk gördüğümüz eksiklik motivasyon düşüklüğüydü"

Takımda ilk göreve geldiğinde gözlemlerinin sorulması üzerine Ivo Vieira, "İlk geldiğimde gözüme ilk çarpan şu oldu; futbolcuların 8 maçlık performansları boyunca hiç galibiyet almamaları ve bunla beraber motivasyonlarının çok düşük olmalarıydı. Önce 1 galibiyete ihtiyacımız vardı, takımda bunu gördüm. Önce bunu kazandık, 1 galibiyet geldi. İlk gördüğümüz eksiklik motivasyon düşüklüğüydü. Bu motivasyonla beraber takımın daha birlikte daha organize bir takım görüntüsü vermesi için çalışmalarımıza devam ettik" diye cevap verdi.

 

"Erencan Yardımcı gelişime açık ve çalışkan"

Kendisinin takımın başına geçtikten sonra genç forvetleri Erencan Yardımcı'nın performansının artmasının hatırlatılmasıyla alakalı Vieira, “Tabii kendisi ile konuştum ama öncelikle takım için çalışması, takım için koşması önemliydi. Bununla beraber goller de geldi. Kendisi genç ve gelişime açık bir arkadaşımız. Ayrıca da çalışkan. Bunun için çok çalışıyor. Böyle devam ettiği sürece hem kendine faydalı olacak hem de takıma faydalı olacak. Geleceği çalışmasına bağlı. Daha iyi bir gelecek istiyorsa daha çok çalışmalı. Pendik'te bizle beraber daha çok çalışmalı, daha iyi işler yapmalı. Çalıştıkça ilerisi için güzel hayaller kurabilir. Bu yetenekte bir oyuncu" değerlendirmesinde bulundu.

 

"Rekabet açısından Süper Lig ile Portekiz Ligi birbirine çok benziyor"

Çalıştığı liglerle Süper Lig arasındaki farkları da açıklayan Portekizli teknik direktör, "Rekabet açısından Süper Lig ile Portekiz Ligi birbirine çok benziyor. Brezilya'da ise biraz daha tekniğe dayalı oyunun daha yavaş aktığı bir lig. Suudi Arabistan da öyle" cümlelerine yer verdi.

 

"Galatasaray ve Fenerbahçe ile oynarken korkacak bir şey yok"

Süper Lig'de Galatasaray ve Fenerbahçe'ye karşı takımların korkarak çıktıklarıyla ilgili yorumlara değinen 47 yaşındaki çalıştırıcı, "Galatasaray ve Fenerbahçe dışında çok dengeli bir lig olduğunu düşünüyorum. İki takımın gerçekten çok kaliteli oyuncuları var. Bu da onlarla diğer takımlar arasındaki farkı yapıyor. Onlarla oynarken korkacak bir şey yok. Sahaya çıkıp, herkes elinden gelenin en iyisini yapacak. Sonuçta futbol bu. İyi olan da kazanacak" dedi.

 

"Oyununu geliştirmeye çalışan bir takımız"
 

Ivo Vieira, her şeyden önce oyununu geliştirmeye çalışan bir takım olduklarını vurgulayarak, "Bununla beraber şu anda önemli olan birçok oyuncumuz da sakat. Öncelikle bunların takıma dönmesi lazım. Bunların takıma döndükten sonra takıma neler verebildiklerini görmek lazım. Bundan sonra daha derin bir analiz yapıp, takımın nelere, hangi bölgelere transfer ihtiyacı var, onun çalışmaları ayrıca yapılır. Önce sakat oyuncularımızın dönüp, takıma ne katkılarda bulunduğunu görmek lazım" şeklinde konuştu.
Hedefler hakkında da konuşan Vieira, "Bütün çalışmalarımız sadece yeni galibiyetler kazanmak için. Bunun için çalışıyoruz. Çünkü gerçekten zor ve çekişmeli bir lig. Çok çalışmanız gerekiyor" açıklamasını yaptı.

 

"Hayatım sadece ev ve iş arasında geçiyor"
 

Son olarak İstanbul'u çok fazla gezemediğini belirten Portekizli çalıştırıcı, "Şu anda geçerken gördüğüm gerçekten güzel bir şehir. Merak da ediyorum ama şu an için çok çalışıyorum. Hayatım sadece ev ve iş arasında geçiyor. Vakit bulduğum zaman da gezip, görmek ve tanımak istiyorum" yorumunda bulundu.