Nilay Çekiç - Muhabir

Kahve, yetiştirildiği bölgenin iklimi ve toprak yapısı kahve çekirdeğinin tadını, aromasını ve içerdiği kafein miktarını farklı kılıyor. Kahve çekirdeklerinden en çok sevileni ise Coffea Arabica ve Coffea Canephora (Robusta)'dır.

Ormanlık alanda çıkan örtü yangını söndürüldü Ormanlık alanda çıkan örtü yangını söndürüldü

40 yıl hatırı olduğu söylenen kahvenin, çekirdeklerini hafif, orta ya da ağır sevdiğiniz tada göre öğütme dereceleri bulunmaktadır. Ayrıca kahvenin işleme, geleneksel hazırlama ve pişirme yöntemlerine göre; Türk kahvesi, Mırra, Etiyopya kahvesi gibi ya da içerisine eklenen süt, çikolata, karamel ve şeker gibi besinlerle moccha, macchiato, latte gibi farklı birçok şekilde kahve yapılıyor. 

Resimli Kahve Ogutme Dereceleri Ipuclari

Peki, kahve öğütme dereceleri nasıl olmalı? Püf noktalarıyla beraber sizler için araştırdık. 

Kahve çekirdeğini, kalın öğütülmüşten ince öğütüme kadar 7 farklı boyutta öğütme işlemi yapılabilmektedir. Kahve içiminin yumuşak, orta ya da sert istediğiniz kıvamda olmasını sağlayacak en önemli nokta ise kavrulma derecesidir.

İşte, iyi bir kahve için gereken öğütme dereceleri:

Kahve Ogutme Sekilleri Yontemleri

Ekstra ince öğütülmüş kahve: 

Kültürümüzle adeta bir bütün olan Türk kahvesinin un kıvamındaki öğütme şeklidir. Esprresso kahvesinden bile daha ince öğütülür.

İnce öğütülmüş kahve:

İnce öğütülmüş kahve Espresso makinesi ve moka pot'ta kullanabileceğiniz öğütme şeklidir. Türk kahvesinden biraz daha büyük çekilir.

Orta ince öğütülmüş kahve:

Orta öğütülmüş kahve sifon kahve için öğütülen kahve şeklidir. Pişirme tekniği biraz moka pot ile benzerlik taşımaktadır.

Orta öğütülmüş kahve:

Orta öğütülmüş kahve damlama yöntemi ile hazırlanan kahve olarak bilinir. Kahve filtrenin içinde kalarak daha iyi bir lezzete sahip olur.

Orta kalın öğütülmüş kahve:

Orta kalın öğütülmüş kahve Chemex kahve için kullanılması gereken kahve olarak bilinir. Aynı zamanda kalına yakın kahve olarak da isimlendirilir.

Kalın öğütülmüş kahve:

Kalın öğütülmüş kahve french press için gerekli olan kahve çeşididir. Kalın öğütülen bu kahve özelliği french filtresinden sızmadan direk aşağı iner.

Ekstra kalın öğütülmüş kahve: 

Ekstra kalın öğütülen bu kahveyi demlerken uzun bir süre demlemeye bırakmak gerekir. Genelde Cold brew'de kullanılan bu öğütme yaklaşık 10 saat boyunca demlenmesi gerekir.

Editör: Nilay Çekiç